čtvrtek, 12 srpen 2021 09:37

Zítra začíná Letní hudební akademie Kroměříž

Autor:

V pátek 13. srpna začíná Letní hudební akademie pro mladé nadané muzikanty a její doprovodný festival Hudební Kroměříž s programem pro veřejnost. Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční ve skleníku Květné zahrady za účasti dirigenta Tomáše Netopila, houslistů Jiřího Vodičky a Romana Červinky a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín od 19 hodin. Zaznějí skladby Johannesa Brahmse, Niccoly Paganiniho, Pabla de Sarasateho a Modesta Petroviče Musorgského. Mezinárodní vzdělávací projekt s festivalem má před sebou svůj čtvrtý ročník. Na vybrané účastníky čekají lekce, na kterých mohou získat znalosti a zkušenosti od špičkových hudebníků a interpretů. Iniciátorem akademie je uznávaný dirigent a zakladatel LHAK, zmiňovaný kroměřížský rodák Tomáš Netopil.

 

381

 

„Akademií už za dobu konání prošlo 250 studentů. Ani letos jsme nemohli z kapacitních důvodů přijmout všechny zájemce. Kvalita je na prvním místě. Můžu potvrdit, že mít hodiny s lektory, jako je Michaela Fukačová nebo Kateřina Kněžíková, je opravdu mimořádná zkušenost,“ uvedla výkonná ředitelka Jana Kubáčová s tím, že dále se představí například houslista Jiří Vodička, cembalistka Barbara Maria Willi, klavírista Ivo Kahánek či zakládající člen Pavel Haas Quarteta, violista Pavel Nikl, a další.

 

200

 

Letos se do kurzů přihlásilo opět na šest desítek aktivních účastníků. „Těší nás, že se naši studenti prosazují nejen v rámci České republiky, ale i v Evropě. Někteří hrají v uznávaných hudebních tělesech, mají vlastní koncerty. Úspěchy našich absolventů prokazují, že naše práce má smysl, a už jsme moc zvědaví, jaké talenty objevíme mezi těmi letošními,“ řekla Jana Kubáčová.

Těsně před zahájením museli organizátoři hledat náhradu za lektora výuky hry na housle Jana Mráčka. „Moc nás to mrzí, ale z důvodu náhlé zdravotní indispozice zastoupí Jana Mráčka ve výuce charismatický mladý rusko-francouzský houslista, špičkový sólista a dirigent, bývalý koncertní mistr Vídeňské filharmonie Fedor Rudin,“ vysvětlil umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil.

 

380

 

LHAK nabídne koncerty, besedy či semináře zaměřené na klasickou hudbu. Náš červencový VýhledPlus si můžete připomenout zde. Detailní program je k dispozici na hudebnikromeriz.cz.

 

Foto: Fb Fedora Rudina, Fb Akademie, Dominik Bachůrek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.