úterý, 10 srpen 2021 13:00

Hudební festival Antonína Dvořáka pokračuje podzimní částí

Autor:

Hudební festival Antonína Dvořáka má první čtveřici koncertů 52. ročníku za sebou. Kvůli covidu bude pokračovat netradičně podzimní částí, která bude zahájena 28. srpna koncertem souboru Barocco sempre giovane a Pavla Svobody v bazilice na Svaté Hoře. Následovat bude řada koncertů, která vyvrcholí 12. října. Ve slavnostním závěru festivalu vystoupí slovenští pěvci, sopranistka Lenka Máčiková Kusendová a tenorista Ondrej Šaling, v doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba Kleckera. Tento koncert, plánovaný původně jako zahajovací, udělá tečku za jednou zrušeným a podruhé přeloženým ročníkem.

 

117

 

Ve středu 1. září bude Divadlo A. Dvořáka místem koncertu čtyř členů hudební rodiny Klánských – klavíristů Ivana Klánského a Lukáše Klánského, basbarytonisty Daniela Klánského a violoncellisty Adama Klánského. S nimi vystoupí soubory Epoque Quartet, Belfiato Quintet a Epoque Orchestra.

 

114

 

V den 180. výročí narození Antonína Dvořáka, které připadá na 8. září, zazní v prostorách příbramského Divadla A. Dvořáka koncertní provedení opery Rusalka v podání souboru Národního divadla Brno. Tímto koncertem pořadatelé připomenou i 120. výročí světové premiéry této nejslavnější Dvořákovy opery, které se konalo 31. března roku 1901.

Duet lidského hlasu a harfy v programu, v němž zazní citace z korespondence Antonína Dvořáka ve spojení s hudbou mistra a jeho přátel, se odehraje v Reprezentačním sále Městského úřadu Březnice 10. září, a to v podání pěvkyně Martiny Kociánové a harfistky Kateřiny Englichové.

 

116

 

V rámci blízké vazby s rodinou Antonína Dvořáka a s cílem co nejlépe udržovat mistrův odkaz bude Dvořákovo Příbramsko v rámci hudebního festivalu opět organizátorem Benefičního koncertu pro vilu Rusalka. Ten se uskuteční 11. září. Letos přijali pozvání klavíristka Terezie Fialová a violoncellista Jiří Bárta. Součástí akce bude mimořádné zpřístupnění vily Rusalka ve Vysoké u Příbrami (č. 80) pro veřejnost za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka v čase od 14:00 do 17:30 hodin.

 

115

 

O den později bude Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami patřit dvěma laureátkám mezinárodní pěvecké soutěže, která nese skladatelovo jméno a každoročně se koná v Karlových Varech. Sopranistku Lucii Kaňkovou a mezzosopranistku Marii Svobodovou na klavír doprovodí Ludmila Juránková. „Součástí koncertu bude i světová premiéra písní Marka Pavlíčka (Písně na slova Shakespearových sonetů č. 49 a č. 66), vítěze 4. ročníku kompoziční soutěže pro skladatele do 40 let, kterou vypisuje náš festival, a rovněž světová premiéra písňového cyklu Tři písně s vůní Potpourri Martina Kuxe, vítěze 5. ročníku,“ uvádějí pořadatelé.

Antonín Dvořák a jeho vliv na americkou hudbu – to je název projektu, který se na stejném místě uskuteční 14. září. Komponovaný pořad vytvořený speciálně na zakázku festivalu navazuje tématem na velmi populární Immersive koncerty a je věnován žákům a následovníkům Antonína Dvořáka v Americe. Účinkovat budou hudebník a dirigent Debashish Chaudhuri a klavíristka Jana Chaudhuri.

 

8

 

V sobotu 18. září vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Třebsku klarinetista Karel Dohnal a Smyčcové trio České filharmonie. Zaznějí skladby Bernharda Crusella, Johanna Nepomuka Hummela, Ottorina Respighiho, Guillauma Connessona a Rezső Kókaie.

V pátek 24. září se uskuteční Den s Antonínem Dvořákem, úspěšný open air projekt, který už při svém prvním ročníku před pěti lety našel odezvu u přibližně tisícovky dětí a dospělých a od té doby jeho oblíbenost stále stoupá, zejména ze strany škol. „Proto i pro letošek připravujeme sérii doprovodných akcí – koncerty na netradičních místech (nemocnice, obchodní dům, pěší zóna ad.), interaktivní pořady ve školkách, základních i středních školách. V rámci tohoto projektu dochází jak k prezentaci klasické hudby, tak k propojení hudby s dalšími uměleckými obory,“ zvou organizátoři.

Zemlinského kvarteto s hostem, violistou Jiřím Pinkasem, zahrají v příbramské Galerii Františka Drtikola následující den. Na programu budou díla Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse. Naopak crossoverový program přednese 27. září v Domě Natura smyčcové kvarteto Unique kvartet.

 

118

 

„Serenády Antonína Dvořáka a jeho přítele P. I. Čajkovského představí náš nejdéle působící smyčcový komorní orchestr v čele s Radkem Baborákem a Janem Mráčkem,“ zvou na předposlední koncert festivalu, který se bude konat v Zrcadlovém sále Zámku Dobříš 30. září, pořadatelé. Orchestr hrající pod názvem Pražští komorní sólisté tvoří sólisté, komorní hráči, koncertní mistři a členové našich nejlepších orchestrů.

 

112

 

Foto: MfO, archiv festivalu - Martin Andrle

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.