neděle, 11 červenec 2021 08:00

Festival Svatovítské varhanní večery v úterý přivítá Reinharda Seeligera

Autor:

Třetí koncert festivalu Svatovítské varhanní večery se uskuteční v úterý 13. července. Od 19 hodin na královský nástroj v katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě zahraje německý varhaník Reinhard Seeliger. V jeho podání zazní Preludium a fuga D dur, BWV 532 a Triová sonáta č. 1 Es dur, BWV 525 Johanna Sebastiana Bacha, Duprého Preludium a fuga g moll č. 3, op. 7, Mendelssohnova Sonáta B dur č. 4, op. 65 a Grande pièce symphonique, op. 17 Césara Francka.

 

854

 

Pořadatelé uvádějí, že durynský rodák Reinhard Seeliger studoval chrámovou hudbu na Vysoké hudební škole Franze Liszta ve Výmaru – varhany u Johannesa Schäfera, dále dirigování sboru a orchestru. Na vysoké škole evangelické chrámové hudby v německém Zhořelci působil jako docent a později jako její rektor. Od roku 1990 je kantorem a varhaníkem v kostele svatých Petra a Pavla ve Zhořelci. Je vyhledávaným odborníkem na stavbu nových a restaurování starých varhan. Jako koncertní varhaník vystoupil v Evropě, v USA a v Kanadě. Spolupracuje také s orchestry při provádění vokálně-instrumentálních děl. Natáčí pro rozhlasové a televizní společnosti a na CD. Roku 2015 byl členem poroty na mezinárodní varhanní soutěži ve francouzském Biarritzu. Roku 1996 převzal vedení sboru Bachchor a zároveň organizaci festivalu Görlitzer Bachwochen.

O týden později v katedrále vystoupí Ján Vladimír Michalko ze Slovenska a závěrečný koncert 27. července bude patřit naší Daniele Valtové Kosinové.

 

Foto: Fb R. Seeligera

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.