středa, 12 květen 2021 10:00

Musica Florea zahájí ve čtvrtek Dvořákovu Olomouc

Autor:

Koncertem nazvaným Dvořák jedinečný začne ve čtvrtek festival Dvořákova Olomouc, který bude letos pouze online. Vystoupí soubor Musica Florea, který bude řídit Marek Štryncl, slovem provede Jiří Vejvoda. Od 19 hodin ho bude možné sledovat na Facebooku, webu a YouTube kanále Moravské filharmonie Olomouc, která je pořadatelem festivalu, nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz. Další tři koncerty jsou na programu příští týden. Zahrají Bennewitzovo kvarteto, Lukáš Oravec Quartet, Garrick Ohlsson a samozřejmě Moravská filharmonie Olomouc s Jakubem Kleckerem.

 

503

 

Na zahajovacím koncertě zazní v podání souboru Musica Florea Dvořákova Suita A dur a pak jeho Šestá symfonie D durDvořák & Brahms je podtitul druhého koncertu, který je na programu v pondělí 17. května. Bennewitzovo kvarteto si na něj přizvalo ke spoluúčinkování klarinetistu Igora Františáka. Třetí koncert nabídne v pátek 21. května nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce Jazz & smyčce. Propojuje v něm charakteristický zvuk své kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij. O finále se pak v neděli 23. května postarají klavírista Garrick Ohlsson, který má k české hudbě trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel i řadu ocenění, Moravská filharmonie Olomouc a její šéfdirigent Jakub Klecker. Zazní díla jubilantů Karla Husy, Antonína DvořákaIgora Stravinského.

 

501

 

Festival Dvořákova Olomouc je možné podpořit virtuální vstupenkou. Stojí sto korun, ale její zakoupení není podmínkou pro sledování online přenosu koncertů. Ty jsou přístupné zdarma. Historie festivalu sahá až do roku 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby několikrát změnil své jméno, pořadatele a z části i zaměření. Pod současným názvem se pořádá od roku 2002.

 

502

 

Foto: archiv souboru Musica Florea, Dario Acosta, archiv MfO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.