středa, 21 duben 2021 18:24

Český spolek pro komorní hudbu chystá 127. sezónu

Autor:

„Josef Špaček, kurátor recitálové řady, vystoupí mimo jiné spolu s italským klavíristou Federicem Collim.“

„Sólové vystoupení bude mít ve spolkovém programu klavíristka Yuja Wang, rezidenční umělkyně České filharmonie.“

„Program pěvkyně Markéty Cukrové je jedním z koncertů přesunutých z jara 2020.“

 

Kadlec-paek

 

Český spolek pro komorní hudbu, který má v metropoli od roku 1894 na svém kontě už více než 2600 uspořádaných koncertů, připravuje na příští sezónu osmadvacet programů. První z nich plánuje na 4. října. Má to být společné vystoupení slovinského dechového souboru Slowind Quintet a pianisty Jana Bartoše. Připraveno je pět koncertních řad. Kurátorem jedné z nich, recitálového cyklu, bude houslista Josef Špaček.

Koncerty Českého spolku pro komorní hudbu, figurující v nabídce České filharmonie,  se tradičně odehrávají ve Dvořákově a Sukově síni Rudolfina a v Sále Martinů v malostranském Lichtenštejnském paláci, sídle Hudební a taneční fakulty AMU. Publikum se může těšit na řadu smyčcových kvartet, ale prostor dostanou i významná domácí klavírní tria, v čele s jubilujícím Guarneri Triem Prague (Ivan Klánský, Čeněk Pavlík, Marek Jerie), které umělecky tvoří už 35 let. Dalším jubilantem, slavícím v této sezoně dokonce 75 let od založení, je americké smyčcové kvarteto Juilliard String Quartet, které se v Praze zastaví v rámci rozsáhlejšího evropského turné.

 

JanBartos

 

K propojením zahraničních souborů s domácími sólisty bude patřit vedle koncertu Jana Bartoše a Slowind Quintet také společný koncert klavíristy Miroslava Sekery s londýnským Belcea Quartetem. Pražákovo kvarteto ohlásilo na prosinec koncert k ukončení umělecké činnosti a silvestrovský koncert chystá pro komorní spolek Radek Baborák & Orquestrina.

Josef Špaček, kurátor recitálové řady, vystoupí mimo jiné spolu s italským klavíristou Federicem Collim. Sólové vystoupení bude mít ve spolkovém programu klavíristka Yuja Wang, v sezoně 2021/2022 rezidenční umělkyně České filharmonie. Dalšími sólisty mají být například barytonista Gerard Finley nebo houslista Frank Peter Zimmermann, který bude mít recitál v Praze poprvé. Z tuzemských to bude barytonista Roman Hoza, kterého doprovodí varhaník Thierry Escaich, a mezzosopranistka Markéta Cukrová. Její koncert sestavený z italské písňové tvorby 17. století je jedním z koncertů přesunutých z jara 2020, stejně jako společné vystoupení Bennewitzova kvarteta a kontrabasisty Wiese de Boevé. Jeden ze spolkových koncertů bude netradičně patřit jen bicím nástrojům – vystoupí na něm perkusionista Simone Rubino.

 

Spolek

 

Z množiny ansámblů s větším obsazením jsou na programu dva koncerty Komorního orchestru České filharmonie řízené koncertními mistry Jiřím Vodičkou a Janem Mráčkem nebo už vystoupení Harmonie českých filharmoniků pod vedením dirigenta a hornisty Ondřeje Vrabce. Žesťové soubory zastoupí Czech Brass a v sezóně se objeví rovněž Kühnův dětský sbor nebo Prague Philharmonia Wind Quintet, jehož koncert je také přesunutý z loňské sezony.

V již tradiční spolupráci s festivalem Dny Bohuslava Martinů se uskuteční vystoupení violoncellisty Petra Nouzovského, klarinetistky Kateřiny Váchové Soukalové a klavíristy Ivo Kahánka. Brněnskou hudební scénu budou v Praze reprezentovat houslista František Novotný a klavírista Igor Ardašev. Prostor dostanou i mladí umělci – na společném koncertě například se Zemlinského kvartetem zahraje klavírista Marek Kozák.

„V důsledku koronavirových opatření odpadal koncert za koncertem v míře, jakou asi nikdo z nás nezažil. Z plánovaného kompletního provedení smyčcových kvartetů Ludwiga van Beethovena se neuskutečnilo téměř nic, torzo zbylo i z exkluzivní nové řady R...,“ shrnuje dramaturg spolku Radek Křižanovský pomalu končící sezónu. Podobně jako řada dalších pořadatelů, i on dodává: „Věřme, že situace v sezoně 2021/2022 bude příznivější…“

 

spolek-3

 

Český spolek pro komorní hudbu je jednou z nejstarších hudebních institucí u nás. Má nenápadné, ale mimořádné renomé. Vznikl na podporu koncertní činnosti mladého Českého kvarteta a jeho zahajovací koncert se uskutečnil v Rudolfinu 10. října 1894. V kulturním životě Prahy i celé republiky zaujímá tato instituce nepřehlédnutelné místo. Na jeho večerech se schází citlivé, vnímavé a poučené publikum. 

 

Spolek-1

 

Foto: Zdeněk Chrapek, Petr Kadlec, Česká filharmonie, Pražské jaro 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.