pátek, 16 duben 2021 13:00

Ostrava chystá operu Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší

Autor:

Opera Národního divadla moravskoslezského připravuje k podzimní premiéře veselohru Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší z roku 1929. Režie je svěřena Ondřeji Havelkovi. Opera původně neuspěla v češtině, tedy v českých divadlech, ale měla poté velký úspěch v němčině hlavně ve světě – v úpravě spisovatele Maxe Broda z roku 1931. Z tuzemských divadel ji česky hrály jen soubory v Ostravě a Brně a Národní divadlo v Praze. 

100

 

Jedná se o hudební komedii na motivy Strašidla cantervillského od Oskara Wildea a v Ostravě se hrála česky poprvé a naposledy v roce 1932 pod taktovkou dirigenta a tehdejšího šéfa opery Jaroslava Vogela. Do češtiny ji přeložil operní pěvec, režisér a výtečný překladatel operních libret Karel Kügler. Od té doby už dílo v Ostravě nezaznělo, zatímco jiné Křičkovy opery ano. Letos se tedy uskuteční teprve druhé nastudování díla. Termín premiéry je prozatím posunut z dubna na podzim.

„V Ostravě jsme hráli ještě tři Křičkova díla, naposledy v roce 1999 připravil režisér Luděk Golat operu Ogaři, a to pro festival Janáčkovy Hukvaldy – uvedena byla v hukvaldském amfiteátru, účinkovaly v ní děti z Operního studia NDM,“ uvádějí organizátoři.

Křičkova opera Bílý pán se do Ostravy vrací po více než osmdesáti letech, a to v režii Ondřeje Havelky, který už má v NDM za sebou úspěšnou režii komické opery Lazebník sevillský od Gioacchina Rossiniho z roku 2017; libreto přebásnil Jarek Nohavica. Hudebního nastudování opery Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší se ujal David Švec.

 

101

 

102

 

Foto: M. Popelář

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.