pátek, 19 březen 2021 07:49

Pražský komorní orchestr oslaví 70 let

Autor:

U příležitosti oslav sedmdesáti let od založení Pražského komorního orchestru budou pořadatelé v následujících dvaatřiceti týdnech představovat na své facebookové stránce zajímavé události, které orchestr během uplynulých let prožil. Společně tak dojdou až k významnému dni 22. října, kdy těleso vzniklo. „Pojďte se teď spolu s námi podívat na nejkrásnější momenty PKO,“ zvou ke sledování organizátoři akce.

 

99

 

„PKO – Pražský komorní orchestr (PKO) patří mezi čtyři nejstarší komorní orchestry v Evropě. Vznikl v roce 1951 a jeho historie nebyla od té doby nikdy přerušena. Profiloval se jako orchestr tzv. mozartovského obsazení (34 hudebníků), který byl schopný hry bez dirigenta. V začátcích své existence se soustředil především na interpretaci starší české hudby, hudby klasicismu a raného romantismu. Později do svého repertoáru zařadil také skladby 20. století a posléze začal uvádět i zcela nová díla soudobých skladatelů. V současné době má PKO na svém kontě řadu premiér,“ uvádí těleso na svých stránkách s tím, že se rychle zařadilo mezi nejžádanější hudební tělesa v zemi a už rok po svém vzniku hostovalo na tehdy jen o několik let starším festivalu Pražské jaro.

 

102

 

Za skoro sedmdesát let své existence odehrál PKO několik tisíc koncertů, z toho do prosince 2014 se jich přesně 2 223 konalo v zahraničí. „Zájezdová historie PKO je velmi bohatá: s výjimkou Antarktidy účinkoval na všech kontinentech – celkem v 64 zemích. Vedle evropských turné (při kterých navštívil všechny státy kromě Albánie) absolvoval deset turné po Jižní Americe, šestnáct v USA a Kanadě a devět v Japonsku,“ vypočítávají organizátoři.

S PKO spolupracovalo mnoho uměleckých osobností. Z dirigentů to byli například Sir Charles Mackerras, Václav Neumann, Gerd Albrecht či Trevor Pinnock. Ze sólistů můžeme jmenovat mezi jinými klavíristy Emila Gilelse, Artura Benedettiho Michelangeliho, Rudolfa Buchbindera, Alici Saru Ott či Ivana Moravce, dále pak houslisty Henryka Szerynga, Maxima Vengerova, z pěvců například sopranistky Jessye Norman, Barbaru Hendricks a také violoncellistu Mischu Maiského nebo Beaux Arts Trio.

 

101

 

Foto: FB orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.