čtvrtek, 11 březen 2021 13:01

Nová skladba Smrtihlav 2020 Lukáše Sommera od pátku online

Autor:

V posledním únorovém týdnu natáčela Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín se svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem novou skladbu Lukáše Sommera s názvem Smrtihlav 2020. Mladý český kytarista a skladatel napsal symfonickou báseň, inspirovanou stejnojmennou povídkou anglického romantického básníka a prozaika Edgara Allana Poea, na objednávku přímo pro zlínskou filharmonii. Dílo mělo být ve světové premiéře uvedeno letos 14. ledna, ale v důsledku koronavirové krize nebylo možné koncert uskutečnit. Nahrávka se stane součástí nového CD Lukáše Sommera nazvaného Smrtihlav 2020 a od pátku 12. března od ranních hodin, konkrétně od 7:15, bude k zhlédnutí zde.

 

100

 

„Skladbu Smrtihlav 2020 jsem začal psát v prosinci 2019, zaujat stejnojmennou povídkou Edgara Allana Poea. Jak ale okolnosti roku 2020 houstly, začala i partitura nabývat jiného významu. Jarní lockdown jsem víceméně celý trávil u klavíru a s notovým papírem v ruce, v touze tuto látku, která se doslova převalila přes mou hlavu, dokončit,“ uvádí skladatel a dodává: „Skladba je to přísně monotematická a významnou úlohu v ní hraje číslo 21. V tomto ohledu jsem již při přípravě náročného projektu natáčení našel společnou řeč s matematikem, mým vzácným přítelem, Karlem Janečkem. Jeho nemalá podpora nakonec způsobila, že dvoudenní usilovná práce orchestru, kameramanů a zvukařů byla opravdu štědrá a dala partituře tu nejlepší péči. Nevím, co víc by si skladatel v této pro živou hudbu nepříznivé době mohl víc přát.“

 

101

 

Lukáš Sommer před nedávnem slavil úspěch také s jinou svou premiérovou skladbou, a sice s Funky concertem pro fagot a komorní orchestr, ve kterém se sólového partu zhostil přední český fagotista Jan Hudeček. Stream Státní filharmonie Košice, kterou řídil Zbyněk Müller, je k vidění zde.

 

Foto: Fb Filharmonie BM 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.