pátek, 29 leden 2021 11:10

Filharmonie Hradec Králové natočila premiéru Juraje Filase. Vysílat ji bude ČT art v březnu

Autor:

V Hradci Králové se v minulých dnech nahrávalo. Zdejší filharmonie ve spolupráci s pěveckými sólisty Michaelou Gemrotovou, Michalem Lehotským, Danielem Matouškem a Filipem Bandžakem a Pražským filharmonickým sborem, který připravil Lukáš Vasilek, pod taktovkou Leoše Svárovského natočila v premiéře skladbu Juraje Filase Záhořovo lože. Vysílat ji bude Česká televize na programu ČT art 15. března od 20:15 hodin a má zaznít i na vlnách Českého rozhlasu, na stanici Vltava.

 

1

 

„Na popud mého dobrého přítele, hudebního skladatele Juraje Filase, jsem se ujal nastudování světové premiéry jeho oratoria Záhořovo lože, které do své koncertní sezóny zařadila Filharmonie Hradec Králové. O toto dílo projevila zájem ČT, a tak 14. ledna došlo k natáčení této báječné skladby v koncertním sále orchestru. Všichni účinkující byli skvěle připraveni a bylo znát, že nás Filasova báječná kompozice nadchla a práce šla skvěle od ruky. Jedná se o zhruba padesátiminutové dílo psané pro posluchače velmi působivě, sdílně,“ uvádí dirigent Leoš Svárovský s tím, že nový opus má výrazné tektonické i dynamické vrcholy a je znát Filasova mistrná kompoziční zkušenost.

„Natáčení bylo velmi náročné a zabralo nám cca 6 hodin času. Přeji divákům ČT art a posluchačům Českého rozhlasu příjemný a neopakovatelný hudební zážitek,“ zve ke sledování a k poslechu Leoš Svárovský.

 

Foto: Fb Filharmonie Hradec Králové

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.