pátek, 22 leden 2021 10:43

Slovenská filharmonie odvysílá dva koncerty bez publika online

Autor:

Slovenská filharmonie připravila na konec ledna dva online koncerty bez publika, a sice klavírní recitál Bohdana Kovala a symfonický koncert se dvěma českými umělci, dirigentem Petrem Altrichterem a fagotistou Janem Hudečkem. První hudební setkání se uskuteční v úterý 26. a druhé v pátek 29. ledna, obě od 19 hodin na stránce stream.filharmonia.sk.

 

100

 

„Na utorkovom komornom koncerte sa predstaví mladý ukrajinský klavirista Bohdan Koval. Klavír študoval na Ukrajine a svoje magisterské štúdium ukončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde ďalej pokračuje v doktorandskom štúdiu pod vedením profesora Mariana Lapšanského,“ představují klavíristu pořadatelé a doplňují, že Koval je ostříleným účastníkem mezinárodních soutěží i mistrovských kurzů. „V jeho interpretácii si vypočujeme 11 etúd vo forme starých tancov, op. 19 z pera u nás takmer neznámeho autora Viktora Kosenka, ktorý patril k najvýznamnejším ukrajinským skladateľom, pedagógom a klaviristom 1. polovice 20. storočia,“ seznamují dále s programem.

Na pátečním symfonickém koncertě se po boku Slovenské filharmonie představí náš fagotista Jan Hudeček. Ten se už jako patnáctiletý stal absolutním vítězem všech kategorií v soutěži dechových nástrojů v mezinárodním klání 15. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Città di Barletta“ v Itálii. V roce 2014 získal první cenu a titul laureáta na Mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara. Je sólový fagotista Opery Národního divadla v Praze a působí i jako pedagog. „So Slovenskou filharmóniou uvedie Koncert pre fagot a orchester Jiřího Pauera, výraznej osobnosti českej hudby 2. polovice 20. storočia. Koncert pre fagot skomponoval ako absolventskú skladbu na AMU v roku 1949. Premiéra zaznela o rok neskôr a v roku 1952 bol koncert zaradený do programu Českej filharmónie. Dnes sa uvádza po celom svete. Jiří Pauer skomponoval viacero koncertov pre rôzne nástroje – fagot, trúbku, hoboj, lesný roh a marimbu. Svoj život zasvätil hudbe, bol dlhoročný riaditeľ Českej filharmónie, riaditeľ Národného divadla a člen rady festivalu Pražská jar,“ doplňuje informace Slovenská filharmonie. Program koncertu doplní hudba z opery Čert a Káča Antonína Dvořáka a Symfonie č. 4 c moll „Tragická“ Franze Schuberta. Koncert bude řídit náš dirigent Petr Altrichter, stálý host sezón Slovenské filharmonie.

 

109

 

102

 

Foto: Daniel Havel, Slovenská filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.