pondělí, 18 leden 2021 08:31

Francie a Prague Philharmonia Wind Quintet dnes online

Autor:

Prague Philharmonia Wind Quintet, který hraje ve složení Jiří Ševčík – flétna, Vladislav Borovka – hoboj, Jan Brabec – klarinet, Václav Fürbach – fagot a Mikuláš Koska – lesní roh, dnes pořádá online koncert od 17 hodin na YouTube a na facebookových stránkách PKF – Prague Philharmonia. Ansámbl se předvede v kompozicích, které vznikly přímo pro toto nástrojové seskupení, tedy v Ibertově skladbě Tři krátké kusy, v Milhaudově suitě Krb krále René a v Náhrobku Couperinově Maurice Ravela, který je sice původně klavírním cyklem, jeho barevnost ho však přímo předurčila k různým instrumentacím. Koncert soubor uzavře Taneční suitou soudobého anglického skladatele Normana Hallama.

 

200

 

„Francouzští skladatelé mají dechové kvintety ve zvláštní oblibě: snad i díky českému skladateli Antonínu Rejchovi, jenž v Paříži svými 24 kvintety vytvořil základ literatury pro tento typ ansámblu. V našem programu naleznete hned dvě francouzské kompozice napsané přímo pro dechové kvinteto,“ uvádějí pořadatelé s tím, že zaznějí Tři krátké kusy Jacquese Iberta a suita Krb krále René Dariuse Milhauda, inspirovaná středověkým příběhem krále René z Aix-en-Provence, odkud pocházel i skladatel.

Skladbu Náhrobek Couperinův napsal Maurice Ravel původně pro klavír. „Kontrastem k francouzským skladbám pak bude suita Normana Hallama, soudobého anglického autora. Půvaby spojení pěti různých dechových nástrojů vás provede zkušený ansámbl Prague Philharmonia Wind Quintet. Soubor byl založen v roku 2007 členy našeho orchestru. Od svého vzniku se představil na významných pódiích v Polsku nebo Španělsku, ale i na festivalu Pražské jaro,“ doplňuje orchestr PKF – Prague Philharmonia.

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.