úterý, 12 leden 2021 09:05

Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava živě na ČT art i online

Autor:

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila letos Novoroční koncert ve vídeňském stylu. Valčíky, polky a árie rodiny Straussů a skladatelů Lehára a Kálmána zahraje Janáčkova filharmonie pod taktovou nového šéfdirigenta a hudebního ředitele Vasilije Sinajského. Jako sólistka se představí mladá sopranistka Lada Bočková a slovem bude provázet Barbora Seidlová. Koncert se uskuteční v Domě kultury města Ostravy bez účasti veřejnosti a odvysílá ho ve čtvrtek 14. ledna od 20:15 hodin Česká televize na programu ČT art v přímém přenosu. Koncert lze zhlédnout živě také online nebo ze záznamu na iVysílání ČT. Včera JFO v premiéře na svých webových a facebookových stránkách publikovala také krátký dokument, který zaznamenává první dny Vasilije Sinajského v Ostravě.

 

102

 

Jedinečnou atmosféru Novoročního koncertu ve vídeňském stylu obstarají pánové Franz Lehár, Emmerich Kálmán a především rodina Straussů. Nejen vídeňští posluchači, ale i milovníci straussovské hudební dynastie v celé Evropě si už bez světově proslulých valčíků, zejména Johanna Strausse mladšího, nedokážou tradiční novoroční koncerty představit. Syn proslulého skladatele Johanna Strausse staršího neměl o hudební kariéru zpočátku zájem. Posléze se nicméně stal tím, kdo to z celé straussovské rodiny dotáhl nejdál. Skladby Na krásném modrém Dunaji, Netopýr, Cikánský baron, Vídeňská krev a další se staly celosvětovými hity – a už jimi zůstaly,“ uvádí dramaturgie orchestru a odkrývá další program: Emmerich Kálmán začal psát Čardášovou princeznu za svého pobytu v Mariánských Lázních. Premiéra v listopadu 1915 přinesla nadšení ze zpěvné hudby, ale také jistou ostražitost, neboť libreto mohlo být vnímáno jako paralela k dění na císařském dvoře. Tím se už dnešní posluchači znepokojovat nemusejí a mohou podlehnout „melodické svůdnosti“ tohoto jedinečného opusu. Vídeňskou premiéru Lehárovy Giuditty zaznamenávalo sto dvacet rozhlasových stanic. Děj zavede posluchače na jih Evropy a sever Afriky, spojení kultur přináší temperament a vášeň – neboť jedině tudy vede cesta za opravdovou láskou.

 

101

 

„V září 2019 přijal Vasilij Sinajskij nabídku stát se šéfdirigentem a hudebním ředitelem Janáčkovy filharmonie Ostrava. První dny Sinajského v Ostravě, již ve své domovské scéně, kde není pouhým návštěvníkem, ale stabilním členem JFO, doprovázela kamera. Dokument tak vznikl během týdenního zkoušení na Inaugurační koncert koncem září 2020. S Ostravou se tak pojí na několik let světově uznávaná osobnost, významný a náročný umělec. Dokument zachycuje Sinajského nejen při seznámení se s členy orchestru nebo na zkouškách, ale Sinajskij poznává Ostravu i mimo dirigentský pult,“ uvádí JFO. Dokument představuje Vasilije Sinajského v nové pozici šéfdirigenta a hudebního ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava a je také osobní výpovědí o jeho vizích a cílech. „Můj plán je snadný, udělat z tohoto orchestru jeden z nejlepších orchestrů možná nejen v Čechách, ale v Evropě. Chci, aby tento orchestr byl velmi slavný a aby Janáčkovu filharmonii každý skutečně poznal. Má totiž dobré jméno, ale nikdo neví proč, a v čem je tak dobrá. A mým úkolem je, aby lidi pochopili, že je kvalitní opravdu v mnoha ohledech,“ sděluje nový šéfdirigent v dokumentu.

 

100

 

Foto: Petr Hrubeš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.