neděle, 15 listopad 2020 09:02

Online projekty Divadla pod rouškou v Ostravě

Autor:

Národní divadlo moravskoslezské se vrací s nabídkou live streamů představení bez publika, která zpřístupňuje na svém YouTube kanálu. Na něm lze zhlédnout i projekty z jara. Z cyklu Komorních koncertů se v pondělí 23. listopadu uskuteční online hudební večer ze Slavnostního sálu Josefa Kobra v Divadle Jiřího Myrona, na kterém vystoupí klarinetista Karel Dohnal, violoncellista Jiří Hanousek a klavíristka Eliška Novotná. Ti společně přednesou skladby Ludwiga van Beethovena, Charlese-Marii Widora a Johannesa Brahmse.

 

1

 

„Všichni tři účinkující jsou ostravskému publiku dobře známi z koncertů jako jednotliví sólisté. Jelikož společně učí na Fakultě umění Ostravské univerzity, vznikl před pár lety nápad společných vystoupení a trio bylo na světě. Všichni jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, koncertují u nás i v zahraničí sólově i se světovými orchestry, jsou zváni do porot interpretačních soutěží, vedou interpretační kurzy, natočili řadu CD,“ představují umělce pořadatelé.

Nově na YouTube přibylo představení Ostravěnko má!, které divadlo uvedlo předevčírem, a včera pořadatelé nabídli večer nominací na Cenu Thálie pro NDM. Pro letošní Noc divadel chystají pořadatelé online speciální a vtipnou prohlídku Divadla Antonína Dvořáka. Povedou ji oblíbení a „ostřílení“ průvodci – šéf techniky Otakar Mlčoch společně s mistrem osvětlení Radkem Oreničem, a to 21. listopadu od 18:30. „Letošní ročník Noci divadel je eko (má motto UDR-ŽIVOT-ELNOST), a tak průvodci naťuknou téma ekologie či recyklace v podmínkách divadelního provozu,“ doplňuje divadlo.

 

4

 

V nejbližších týdnech nabídne NDM také videomedailonek o dirigentovi Vladimíru Brázdovi. Letos v květnu uplynulo sto let od narození této velké osobnosti ostravské operety dvacátého století.

 

5

 

„Do konce roku nebudeme moci nabídnout žádnou premiéru. Už jsme informovali, že operní soubor NDM musel přesunout nastudování Čajkovského Pikové dámy na příští sezónu. Balet připraví inscenaci Korzár Charlese Adama až na podzim 2021. Gogolova komedie Revizor a inscenace vytvořená na téma Jiráskovy Lucerny s názvem Laterna jsou také přesunuty – optimálně bychom je chtěli zařadit ještě v této sezóně. Vše ale záleží na rozhodnutí státu stran rozvolňování restrikcí. Postupně se vracíme k bezpečnému režimu zkoušek ve všech souborech. Pracujeme na nových hracích plánech pro druhou polovinu sezóny – logicky také doznají změn,“ uvádí ředitel divadla Jiří Nekvasil.

 

3

 

Foto: Fb NdM, Fb Jaroslava Ožany

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.