středa, 11 listopad 2020 08:48

Musica Florea a Dvořákova Třetí dobově a online

Autor:

Orchestr Musica Florea se po čase vrátil k hudbě Antonína Dvořáka. Svým koncertním programem s názvem Pocta Antonínu Dvořákovi zve zejména na jeho Třetí symfonii Es dur z roku 1873, a to v historicky poučené interpretaci. Live stream koncertu, který řídil Marek Štryncl, nebylo možné provést v původním termínu, avšak jeho záznam orchestr zveřejní zítra, 12. listopadu, od 19 hodin na svých stránkách, kde bude k dispozici čtrnáct dní.

 

202

 

Musica Florea za posledních několik let v dobové interpretaci provedla už sedm z Dvořákových devíti symfonií. „Dobově poučená interpretace romantické hudby přináší řadu jejích principů, které byly v průběhu 20. století zapomenuty nebo neprávem přehlíženy. Ať už jde o flexibilní práci s tempem a jeho proměnami, posílení rozmanitosti hudební artikulace nebo záměrná nerovnoměrná intonace, to vše oživuje romantické ideály, k nimž se snažíme přiblížit,“ uvádí dirigent Marek Štryncl.

Symfonie byla poprvé uvedena v březnu roku 1874 pod taktovkou samotného Bedřicha Smetany. Z hlediska kompozičního stylu se zde Dvořák postupně oprošťuje od vlivu Wagnera a Liszta a nalézá vlastní cestu, jejíž originalita se naplno projevila v jeho pozdější tvorbě. „Třetí symfonii Es Dur doplňuje dramatická ouvertura k opeře Alfred a jako bonbónek jsme se rozhodli připojit i skladatelovu pohádkovou Polonézu Es dur,“ doplňuje Štryncl.

 

200

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.