neděle, 18 říjen 2020 09:02

Za kulturou i do Vídně

Autor:

Po přehledu představení v drážďanské Semperoper a Zemském divadle v Linci  doplňujeme ještě přehled kulturních událostí ve vídeňské Státní opeře. I přes nepříznivé podmínky tam chystají příští neděli 25. října premiéru Čajkovského opery Evžen Oněgin. Hudebního nastudování se ujal český dirigent Tomáš Hanus, režie Rus Dmitri Tcherniakov. Opera povolala do hlavních rolí pěvce, kteří ruský jazyk ovládají jako svou rodnou řeč anebo jim je blízký. V roli Taťány vystoupí Tamuna Gochashvili, Olgu ztvární Anna Goryachova, Oněgina Andrè Schuen a Lenského Bogdan Volkov.

 

212

 

V repertoáru vídeňského operního stánku figurují tituly jako Mozartův Únos ze serailu, jehož nejbližší představení se uskuteční v úterý 20. října, nebo Donizettiho Don Pasquale (například ve středu 21. října), ve kterém Malatestu ztvárňuje náš Adam Plachetka a Norinu Slovenka Slávka Zámečníková. V pátek 30. října (a následně pak v dalších termínech) lze navštívit dvojprodukci kratších oper Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggera Leoncavalla za hudebního řízení Marca Armiliata, ve slavné režii Jean-Pierra Ponnella. Pěvecké obsazení je zárukou úspěchu: Jako Santuzza vystoupí Eva-Maria Westbroek, Turrida ztvární Brian Jagde a Cania Roberto Alagna.

 

2

 

Brittenovu operu Sen noci svatojánské lze navštívit 4. listopadu, operu Romeo a Julie Charlese Gounoda pak 8. 11. V tom samém měsíci dojde i na díla Richarda StrausseAriadnu na Naxu a Arabellu, v prosinci divadlo čtyřikrát uvede Růžového kavalíra v režii Otto Schenka. Massenetova Werthera v hlavní roli s Piotrem Beczałou budou hrát 28. listopadu a Pucciniho Bohému v legendární režii Franca Zeffirelliho o den později.

 

3

 

V prosinci jsou v plánu čtyři představení Pucciniho Tosky, a to s manželskou dvojicí Annou Netrebko a Yusifem Eyvazovem v hlavních rolích. Hudební drama německého skladatele Hanse Wernera Henzeho Das verratene Meer bude mít premiéru 13. prosince. Okolo Vánoc divadlo chystá Humperdinckovu operu Hänsel und Gretel a na silvestra a Nový rok Netopýra Johanna Strausse.

 

5

 

Z baletních kusů divadlo dává představení Jewels s hudbou Gabriela Faurého, Igora Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského, v choreografii George Balanchina. Taneční projekt s hudbou Gustava Mahlera s názvem Mahler, live v choreografii Hanse van Manena, ve kterém sopránové sólo zpívá Slávka Zámečníková, lze do konce roku zhlédnou čtyřikrát.

 

6

 

Celý program Státní opery ve Vídni si můžete prohlédnout zde.

 

Foto: Fb a archiv Státní opery Vídeň

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.