pondělí, 12 říjen 2020 09:15

4plus: Zemlinského kvarteto a Václav Vonášek zahrají bez diváků, ale se streamem

Autor:

Houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin, kteří tvoří Zemlinského kvarteto, zahrají pozítří, ve středu 14. října, v 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. K dalšímu hudebnímu večeru třetího ročníku své vlastní koncertní série s názvem 4plus těleso přizvalo fagotistu Václava Vonáška. Ten v nedávné době dosáhl velkého úspěchu – stal se stálým členem Berlínských filharmoniků. Koncert se tentokrát kvůli vládním opatřením odehraje zcela bez diváků, ti ale o zážitek nepřijdou. Kvarteto bude celý koncert živě streamovat v přímém přenosu zde, kde záznam zůstane i po skončení večera.

 

1

 

Série 4plus vždy obsahuje témata, která se vážou k určitým výročím a hostům, jejichž výkony chtějí hudebníci pražským divákům zprostředkovat. Soubor se přitom snaží o vzájemné myšlenkové propojení programů všech koncertů každého ročníku.

„V roce 2020 především slavíme 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Dále jsme zvolili téma Dechy a smyčce, neboť jsme velmi chtěli pozvat některé naše přátele – vynikající hudebníky, a každý koncert jsme pak doplnili malou méně hranou českou skladbou,“ vysvětluje violista Petr Holman a doplňuje: „Samozřejmě všechna témata volíme i podle toho, jaké skladby bychom mohli nebo chtěli našemu publiku představit. Pro říjnový večer jsme nejprve vybrali vhodný Beethovenův kvartet. Protentokrát to bude živý a posluchačsky velmi vděčný třetí Razumovský kvartet C dur op. 59 č. 3. Nastudovali jsme jej poměrně nedávno, ovšem ihned nás zaujal svou pozitivní energií a celkovým optimistickým laděním. Proto jsme jej do programu naší série 4plus chtěli rozhodně zařadit.“

Jako představitele dechových nástrojů pozvalo Zemlinského kvarteto na tento koncert člena orchestru Berlínských filharmoniků, fagotistu Václava Vonáška. „Václava známe již z dob studií a jsme si velmi dobře vědomi jeho mistrovství. Bylo nám velkým potěšením, že naši nabídku okamžitě přijal. Výběr skladby, kterou bychom v rámci večera společně zahráli, jsme nechali na něm. Chtěli jsme, aby prezentoval něco, v čem se cítí dobře a co by chtěl s naším kvartetem přednést domácímu publiku. Václav navrhl Mozartův flétnový kvartet D dur v úpravě pro fagot, kterou zná a má ji rád, a na této volbě jsme se velmi rychle shodli,“ dodává Holman.

 

3

 

Emil František Burian byl umělec, který je veřejnosti více znám jako herec a dramatik. V jeho osobnosti se však skrývaly mnohé další profese, například divadelní a filmový režisér, zpěvák, básník, spisovatel, ale také celkem významný hudební skladatel, který skládal opery, balety, komorní hudbu a také hudbu k mnoha filmům. Čtvrtý smyčcový kvartet, který má soubor na repertoáru už delší dobu, je pravděpodobně nejméně hranou skladbou ze všech, které v letošní sérii zazní. „E. F. Burian byl skutečně komplexní osobností české kultury první poloviny 20. století. Jeho skladatelská činnost patří k těm méně známým, ale posluchači zjistí, že čtvrtý kvartet je v mnohém osvěžující a překvapivý, dokáže přinést mnohá zajímavá témata a naladit se do nejrůznějších hudebních barev,“ uzavírá violista souboru.

Zemlinští věří, že další dva koncerty série 4plus, které jsou plánovány na 18. listopadu a 2. prosince, proběhnou už bez dalších obtíží.

 

Foto: Ilona Sochorová, Berliner Philharmoniker

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.