středa, 30 září 2020 08:40

Karita Mattila a Pavol Breslik v nejbližším programu Janáček Brno

Autor:

Na začátku října zazní v Brně pestrá směs klavírních skladeb, komorní hudby i oper Leoše Janáčka. Hlavní hvězdou opery Její pastorkyňa bude finská sopranistka Karita Mattila, slovenský tenorista Pavol Breslik uvede Zápisník zmizelého podle scénických poznámek autora.

 

3

 

Ozvěny lidové hudby v dílech autorů 20. století i Leoše Janáčka reflektuje čtvrteční program 1. října v Mozartově sále Divadla Reduta. První polovinu koncertu naplní klavírní díla Leoše Janáčka V mlhách, Allegro barbaro Bély Bartóka, Mařatkova skladba Onyrik – příběhy budoucí a cizokrajné pro jinak temperovaný klavír a Stravinského Piano Rag Music, v podání klavíristy Jana Jiraského. Druhá polovina večera bude patřit Janáčkově Zápisníku zmizelého v podání slovenského tenoristy Pavola Breslika. Zazní v premiéře dle scénických poznámek autora, spoluúčinkovat bude mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, sólistky souboru Janáčkovy opery NdB a klavírista Róbert Pechanec.

 

2

 

Na pátek 2. října připravil festival Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky režisérky Lindy Keprtové, šéfdirigenta Martina Doubravského a operního souboru Divadla F. X. Šaldy z Liberce. Jedno z nejoblíbenějších Janáčkových děl zazní v Mahenově divadle od sedmi hodin. Hned v sobotu 3. října zazní další slavná Janáčkova opera, Její pastorkyňa, s mimořádným hostem v roli Kostelničky, finskou sopranistkou a vyhledávanou janáčkovskou interpretkou Karitou Mattilou. Inscenace režiséra Martina Glasera a šéfdirigenta Marko Ivanoviće zazní v Janáčkově divadle od sedmi hodin. Sobotní program nabídne i komorní hudbu. V brněnské vile Löw-Beer se od tří hodin představí Zemlinského kvarteto v Mařatkově úpravě Janáčkova dechového sextetu Mládí a s díly Josefa Suka a Alexandra Zemlinského. Janáčkovy klavírní cykly V mlhách a Po zarostlém chodníčku pak rozezní nově zrestaurovaný skladatelův klavír v podání klavíristy Jana Jiraského v Památníku Leoše Janáčka v jedenáct hodin a v jednu hodinu.

 

4

 

Foto: Fb Pavola Breslika, Fb Orchestru Lahti, Fb Zemlinského kvarteta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.