pátek, 18 září 2020 08:47

Zahajovací koncert sezóny České filharmonie se Šostakovičem a Dvořákem

Autor:

Jubilejní 125. sezónu České filharmonie uvede koncert, který se bude konat ve středu 23. září od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zazní Šostakovičův První klavírní koncert, který zahraje jeden z nejlepších pianistů současnosti, Daniil Trifonov, a spolu s ním vystoupí také mladá německá trumpetistka Selina Ott.

 

2

 

„V programu zahajovacího koncertu bohužel nezazní plánovaná Mahlerova Pátá symfonie. Místo ní Česká filharmonie zahraje Dvořákovu Osmou symfonii. Z preventivních důvodů jsme se totiž rozhodli dlouhodobě rozdělit orchestr na dvě skupiny bez vzájemného kontaktu, abychom byli schopni zachovat koncertní činnost i v případě, že by část orchestru zasáhla karanténa. Důsledkem toho je ovšem nutnost zrušit skladby pro velký počet hráčů, takže změny v dramaturgii dalších koncertů budou patrně brzy následovat,“ vysvětluje změny vedení orchestru a dodává: „Zahajovací koncerty věnujeme Václavu Neumannovi, od jehož narození uplyne 29. září sto let.“ Druhý den bude Česká filharmonie program opakovat a živě ho odvysílají ČT art a Mezzo Live HD. Následující den bude těleso se stejným programem vystupovat ve vídeňském Konzerthausu, a sice na dvou koncertech.

 

3

 

Ještě před zahájením své vlastní sezóny vystoupí orchestr na Závěrečném koncertu MHF Dvořákova Praha, a to v neděli 20. září od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Sólový part v Rachmaninovově Druhém klavírním koncertu přednese Lukáš Vondráček, jinak ale zazní změněný program: Dvořákova Suita A dur a Písně milostné v podání Kateřiny Kněžíkové. Vše bude řídit Petr Altrichter.

 

6

 

Den na to bude Sukova síň Rudolfina místem komorního koncertu z děl Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či Johannesa Brahmse, a to v podání smyčcového souboru Buona Sera Quintetto, jehož členy jsou výhradně hráči České filharmonie. Koncert začne v 18 hodin.

 

Foto: Wikipedia - Steven Pisano, Oliver Kendl, Zdeněk Chrapek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.