středa, 02 září 2020 08:36

Zítra začíná druhá část festivalu Stamicovy slavnosti na Havlíčkobrodsku

Autor:

Sál Staré radnice v Havlíčkově Brodu bude ve čtvrtek od 19 hodin místem koncertu s názvem „Pocta Paganinimu“, ve kterém houslový virtuóz Pavel Šporcl představí zástupce nastupujících talentů: Kristiana Mráčka. Kromě Paganiniho zazní i hudba Johanna Sebastiana Bacha, Maurice Ravela, Eugèna Ysaÿe a Pavla Šporcla. Koncert je součástí festivalu Stamicovy slavnosti, který byl založen roku 2002 a koná se pravidelně v jarních měsících v Havlíčkově Brodě a blízkém okolí. Letošní ročník byl ale kvůli viru rozdělen do dvou částí, a to na letní a podzimní, která začíná právě zítra.

 

2000

 

V pátek 11. září ve stejný čas na stejném místě provedou diváky „Cestou k opernímu nebi“ pěvci Ivan Kusnjer, Eliška Gattingerová a Vít Šantora, které doprovodí Iryna Romenská. Ivan Kusnjer přednese Písně nejtajnější Petra Ebena a poté všichni protagonisté zazpívají árie a dueta z oper Bedřicha Smetany.

 

201

 

Hudba Jana Václava Stamice, Karla Stamice a Gustava Mahlera bude sálem Staré radnice znít o týden později, v pátek 18. září, opět od 19 hodin, a to v podání jihlavské Filharmonie Gustava Mahlera. Řízení se ujme šéfdirigent Jiří Jakeš.

 

2020

 

Na neděli 20. září přichystali pořadatelé hudbu k duchovnímu zamyšlení. Od 17 hodin zazní v Kostele sv. Petra a Pavla v Úsobí smyčcový kvartet Sedm slov Kristových na kříži Josepha Haydna. Průvodní slovo přednese Jan Kačer. Haydn toto původně orchestrální dílo zkomponoval v roce 1785 a označil ho podtitulem Sedm sonát s úvodem a zemětřesením na konci. O rok později autor skladbu převedl i do kvartetní podoby, ve které se představí Stamicovo kvarteto. Známé oratorium se stejným názvem vzniklo až o desetiletí později. Posledním koncertem letošních Stamicových slavností bude setkání se Smíšeným pěveckým sborem Jasoň z Havlíčkova Brodu, který vede sbormistryně Jana Lstibůrková. Stane se tak v pátek 25. září v 19 hodin v sále Staré radnice.

 

2023

 

Na festivalu v letní části vystoupili tanečnice Jana Drdácká s kytaristou Pavlem Seidlem, Stamicovo kvarteto, Zemlinského kvarteto či klavírista Ivo Kahánek. Flétnisté Václav Kunt a Kristina Vaculová, houslista Josef Kekula, violista Karel Plocek a violoncellista Petr Hejný koncertovali v dalším místě konání festivalu, a to v Premonstrátském klášteře Nová Říše. Cílem pořadatelů řady koncertů a doprovodných akcí není jenom připomenutí významu osobnosti a díla Jana Václava Stamice a jeho zásadního vlivu při vývoji evropské hudby raného klasicismu, ale i obohacení a zpestření kulturní nabídky regionu a města samotného.

 

Foto: Petra Hajská, archiv KlasikyPlus, Filharmonie G. Mahlera, Fb SPS Jasoň H. Brod

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.