úterý, 04 srpen 2020 11:30

Varhanní festival Audite Organum čtvrtstoletý

Autor:

Bazilika svatého Jakuba v Praze je od 6. srpna do 24. září dějištěm pětadvacátého ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum. V rámci přehlídky rozezní největší pražské varhany interpreti z Francie, České republiky, Ruska, Polska a Rakouska. Řadu osmi koncertů zahájí francouzský varhaník David Cassan, závěrečný koncert bude patřit ředitelce festivalu Ireně Chřibkové. Ke čtvrtstoletí své existence vydává festival DVD mapující poslední roky festivalových vystoupení.

 

1

 

Varhany z počátku 18. století v bazilice sv. Jakuba v klášteře minoritů v Praze na Starém Městě, nástroj s 92 znějícím rejstříky, jsou se svými 8277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice. Přehlídku na unikátní nástroj zahájí francouzský umělec David Cassan. Ve čtvrtek 6. srpna zazní na koncertě nazvaném Hvězdná Paříž díla Johanna Sebastiana Bacha, Louise Vierneho, Césara Francka, Jeana Guilloua a dalších francouzských autorů a k tomu varhanní improvizace. Koncert 13. srpna představí českého varhaníka Přemysla Kšicu. Na koncertě k poctě varhaníků Jiřího Ropka a Otty Nováka zazní díla Jiřího Ropka, Johanna Sebastiana Bacha, Franze Liszta i varhanní improvizace. Následující čtvrtek 20. srpna přiveze varhanice Natalia Uzhvi do Prahy ohlasy ruské hudby. Kromě tradičních varhanních kompozic vybrala díla v Čechách méně hraných autorů - G. A. Mušela, M. Tariverdieva, O. Jančenka, H. Distlera a J. Jongena. K poctě Jiřího Temla zahraje na dalším festivalovém koncertě 27. srpna varhaník Jan Hora. Zazní vybrané skladby Jiřího Temla, tradiční Bachovy kompozice, skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho nebo Ladislava Vycpálka.

 

5

 

Začátek školního roku zpříjemní 3. září polský varhaník Karol Mossakowski. Také on vybral na program skladatele ze své domoviny – romantického Felikse Nowowiejského. Program doplní díla Johanna Sebastiana Bacha, Louise Vierneho a varhanní improvizace. Následující čtvrtek 10. září zahraje česká varhanice Ivana Michalovičová skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Lukáše Hurníka i Bachovy a Messiaenovy kompozice. Barokní formy i romantismus přiveze do metropole rakouský varhaník Johannes Zeinler. 17. září rozezní baziliku svatého Jakuba hudba Maxe Regera, Gabriela Faurého, rakouského skladatele a varhaníka Antona Heilera a dalších.

 

2

 

Závěrečný koncert k poctě Otomara Kvěcha u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin bude ve čtvrtek 24. září patřit varhanici Ireně Chřibkové. Společně s tenoristou Jaroslavem Březinou, harfistkou Lydií Härtelovou a Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jaroslava Brycha uvedou díla Otomara Kvěcha, Leoše Janáčka, Johanna Sebastiana Bacha a Alexandra Guilmanta.

 

4

 

Foto: archivy L. Härtelové, Karola Mossakowskiho, Natalie Uzhvi, Davida Cassana

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.