čtvrtek, 30 červenec 2020 14:20

Olomoucké barokní slavnosti, pět koncertů od srpna do září

Autor:

Důraz přenesený z opery na koncertní repertoár a posunutí termínu konání na srpen a září, to jsou hlavní změny pro letošní osmý ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti. Vystřídají se na něm Musica Florea s Petrou Matějovou, Czech Ensemble Baroque a Musica figuralis, v projektu „Setkání čtyř“ se představí soubory Kulturní Morava, Arte dei Suonatori, Solamente Naturali a Sonatores Pannoniae a operní hudbu připravují mezzosopranistka Dagmar Šašková a Jaroslav Tůma, který bude hrát na kladívkový klavír. Volným vstupným chtějí letos pořadatelé vyjít vstříc oživení kultury po karanténních opatřeních první poloviny roku.

 

0

 

Od 4. srpna do 9. září přivítá publikum Olomouckých barokních slavností na pěti koncertech postupně sedm souborů a tři sólisty. Pro letošek se proměnila dramaturgická náplň, která nepřinese operní, ale koncertní programy. Milovníci opery si přijdou na své jen při vystoupení mezzosopranistky Dagmar Šaškové a hráče na kladívkový klavír Jaroslava Tůmy. Termín konání je oproti předchozím ročníkům posunut a pestřejší je volba míst konání jednotlivých představení. Podtitul “Letos vás opět ovlažíme barokem” chce naznačit, že pořadatelé počítají s kvalitními interpretačními výkony, s osvěžením duše krásnou hudbou a s příjemnými prožitky spojenými s návštěvou historicky výjimečných olomouckých míst.

 

4

 

Zahajovací večer se uskuteční 4. srpna v kapli Božího Těla v Univerzitním centru. Koncertní program je věnován Claře Schumannové. Její hudbu bude hrát na dobový kladívkový klavír z poloviny 19. století Petra Matějová za doprovodu souboru Musica Florea vedeného Markem Štrynclem. Clara Wiecková, provdaná za skladatele Roberta Schumanna, byla zázračným dítětem, nadanou pianistkou i skladatelkou.

Na čtvrtek 6. srpna je do reprezentačního sálu Arcibiskupského paláce připraven program nazvaný Conventus Quatuor (Setkání čtyř). Jde o setkání čtyř zemí, čtyř autorů a čtyř souborů – ansámblů specializovaných na interpretaci staré hudby a pocházejících ze zemí Visegrádské čtyřky: Za Českou republiku to bude Kulturní Morava, za Polsko Arte dei Suonatori, za Slovensko Solamente Naturali a za Maďarsko Sonatores Pannoniae. Iniciátorem je spolek Kulturní Morava. Zazní hudba především z období klasicismu a představí reprezentativní autory z jednotlivých zemí. Budou to Alajos Czibulka (1770-1858), Antonín Rejcha (1770-1836), Franciszek Lessel (1780-1838) a Anton Zimmermann (1741-1781). Hudebního nastudování připravuje houslistka Veronika Manová.

 

6

 

V kostele Panny Marie Sněžné zazní v neděli 16. srpna v podání frekventantů Letní školy barokní hudby a souboru Czech Ensemble Baroque dvě kantáty Johanna Sebastiana Bacha: dílo se světským určením Glückwünschkantate zum Geburtstag der Königin a dílo duchovní – Wachet auf, ruft uns die Stimme.

 

3

 

Mottem koncertu Smrt královny je melodramatické zhudebnění událostí okolo závěru života francouzské královny Marie Antoinetty, manželky Ludvíka XVI., popravené z revoluce v roce 1793. Od Jana Ladislava Dusíka zazní klavírní skladba La Mort de Marie Antoinette. Program se opírá i o další české skladatele působící v 18. století ve Francii: Josefa Kohouta a Antonína Rejchu. Koncert se koná 21. srpna ve Freskovém sále Základní školy Komenium.

Závěr festivalu bude patřit souboru Musica figuralis s uměleckým vedoucím Markem Čermákem. Zahrají 9. září v kostele sv. Mořice od olomouckého skladatele Antona Neumanna (1720-1776) Symfonii C dur a v novodobých premiérách vokálně-instrumentální chrámové skladby Salve Regina, Te Deum a Missa Sanctissimae Trinitatis. Půjde o součást oslav dvacátého výročí zapsání olomouckého Sloupu Nejsvětější Trojice do seznamu památek UNESCO.

 

5

 

Foto: Fb a archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.