pondělí, 06 červenec 2020 09:55

Prázdninová natáčení Komorní filharmonie Pardubice

Autor:

„Vranický se přátelil s Haydnem i Beethovenem a byl též vyhledávaným dirigentem.“

„Orchestr se sólistou Ivo Kahánkem zvěční výběr z Chopinovy koncertantní kompozice Andante spianato a Velká brilantní polonéza Es dur.“

„Nahrávání hudby skladatele Vranického je záslužné a objevné.“

 

10

 

Komorní filharmonie Pardubice, která byla nucena kvůli koronavirové pandemii od března zrušit své abonentní i další koncerty, poprvé „živě“ zahrála v červnu na koncertě v Ostrově nad Ohří na Mezinárodním hudebním festivalu J. C. F. Fischera a potom na Hudebním létu Kuks ve Dvoře Králové nad Labem. Ve stejném měsíci doprovodila i absolventy Konzervatoře Pardubice na jejich absolventském orchestrálním koncertě. Avšak orchestry nežijí jen koncertní činností, ale i natáčením CD a samostatných nahrávek.

Ve dnech 29. června až 3. července pardubická filharmonie natočila další disk z řady Češi ve Vídni, a to Wranitzky CD 3 s dirigentem Markem Štilcem pro světové hudební vydavatelství Naxos, pro které pořídila již několik CD. Na programu byla hudba Pavla Vranického, klasicistního skladatele a rodáka z Nové Říše, který úspěšně působil ve Vídni. Přátelil se s Haydnem i Beethovenem a byl též vyhledávaným dirigentem ‒ řídil premiéru první Beethovenovy symfonie a vídeňská provedení Haydnova oratoria Stvoření. V plánu byly jeho dvě ouvertury a dvě symfonie.

 

2

 

Nejprve umělci nahráli ouverturu k dvouaktovému singspielu Die Gute Mutter, který byl napsán na libreto Johanna Baptisty von Alxingera upravené z předlohy Chevaliera de Florian s názvem La Bonne Mère. Dále to byla předehra k jednoaktovému singspielu Mitgefühl, česky Soucit, na libreto Treitschkeho. Potom filharmonici nahráli Symfonii C dur, op. 33 č. 2, jejíž poslední věta se otvírá nezvykle – pomalou introdukcí. Závěrečná Symfonie D dur, op. 25 „Lovecká“ patří k Vranického nejznámějším dílům. Druhou větou je v ní překvapivě Menuet a závěrečná část začíná fanfárami lesních rohů ‒ podle nich nese svůj název.

Ve dnech 9. a 10. července bude pardubické těleso natáčet s šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem pro účely své propagace první větu z Beethovenovy Osudové, druhou větu z Beethovenovy Sedmé symfonie a předehru k Mozartově komické opeře Figarova svatba. Dále se sólistou Ivo Kahánkem zvěční výběr z Chopinovy koncertantní kompozice Andante spianato a Velká brilantní polonéza Es dur, s violoncellistou Václavem Petrem Klid lesa od Antonína Dvořáka, první větu z Koncertu pro hoboj a malý orchestr D dur Richarda Strausse, kde se sólového partu ujme první hobojista orchestru Vojtěch Podroužek, a Ave Maria pro violu a orchestr od argentinského skladatele Ástora Piazzolly se sólem Jiřího Kabáta. Na závěr nahraje pardubické komorní uskupení Chanson Trio Coucou píseň La foule. Režie se ujme pardubický rodák Patrik Ulrich.

 

5

 

Ve dnech 13. až 17. července aktéři naváží na Vranického řadu Wranitzky CD 4. Dirigovat bude opět Marek Štilec, a to hudbu k baletu Waldmädchen. Thème russe z tohoto díla zpracoval Ludwig van Beethoven ve svých Dvanácti klavírních variacích na ruský tanec z baletu Waldmädchen WoO 71, téma však ve skutečnosti původně pochází od Giovanniho Giornovichiho.

Nahrávání hudby skladatele Vranického je záslužné a objevné, neboť dnes nejsou jeho kompozice moc známé, což je paradoxní, neboť ve své době byly vysoce ceněné. Další natáčení chystá Komorní filharmonie Pardubice v srpnu.

 

11

 

Foto: archiv autora, Fb KFP 

Petr Vacek

Absolvoval Konzervatoř Pardubice v oborech hra na varhany a dirigování a JAMU v Brně taktéž ve dvou hlavních oborech, a to ve hře na varhany a dirigování orchestru. V rámci toho se věnoval i dirigování sboru, a to u předních českých sbormistrů. Je koncertně činný jako sólista (Teplické varhanní léto, Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové, Bachův varhanní podzim, Litoměřické varhanní léto), doprovází také sólisty i pěvecké sbory, diriguje orchestry a sbory (Královéhradecký komorní orchestr, Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč). Obdržel cenu Sbormistr-junior v roce 2013 od Unie českých pěveckých sborů za přínosnou sbormistrovskou činnost. Velmi ho baví také hudební pedagogika, jíž se věnuje na ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové. V minulosti účinkoval ve hře Petera Schaffera Amadeus ve Východočeském divadle Pardubice, kde hrál menší roli. Dálkově se věnuje studiu Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.