neděle, 21 červen 2020 08:24

Přehlídka fléten podpoří kulturní památky

Autorka:

Repertoár sedmi století na čtrnáct různých druhů fléten představí od 9. do 12. července flétnista Jakub Kydlíček. Zazní díla pozdního středověku z Rossiho kodexu, renesanční sólové virtuózní skladby Jacoba van Eycka, barokní fantasie Marina Maraise i současné avantgardní kompozice Makato Shinohary a dalších. Trojice benefičních koncertů podpoří kulturní památky v obcích Cítov, Mladotice a Ledce u Čerčan.

 

3

 

Projekt SOLA MUSICA představí skladby pro zobcovou flétnu od pozdního středověku po současnou avantgardu. Flétnista Jakub Kydlíček zahraje postupně na čtrnáct různých druhů fléten, od diskantu po dvoumetrový sub-bas a v různorodém programu představí kopie fléten středověkých, renesančních, barokních i moderních. Současnou hudbu doplní gong a live electronics. Program zahájí Lucente Stella ze středověkého Rossiho kodexu a skladba z toskánského rukopisu Chominciamento di gioia. Renesanci zastoupí skladby Ricerar alla battaglia z rukopisu Aurelio Virgiliano a Der Fluyten Lust-Hof nevidomého utrechtského zvoníka Jacoba van Eycka. Baroko se představí v Telemannově Fantasii n. 1 a skladbě La Reveuse Marina Maraise. Současná hudba zazní v dílech Fragmente Makato Shinohary, Vent celtique, Who’s bar three Anette Ziegenmeyerové a Bass burner Pete Roseho. Trojici vystoupení zahájí ve čtvrtek 9. července koncert v kostele sv. Linharta v Cítově, výtěžek podpoří restaurování místních varhan. V sobotu 11. července zazní program v kapli Jména Panny Marie v Mladoticích v rámci cyklu „S hudbou za památkami plzeňského kraje“. Nedělní koncert 12. července proběhne v kostele sv. Bartoloměje v obci Ledce u Čerčan, kde podpoří obnovu místního kostela.

 

4

 

Flétnista a dirigent Jakub Kydlíček je aktivním propagátorem hry na zobcovou flétnu. Specializuje se převážně na hudbu starších stylových epoch, premiéruje ale i skladby soudobých autorů. Je pedagogem Pražské konzervatoře, kde vede třídu zobcové flétny a řídí Barokní orchestr Pražské konzervatoře. Zobcovou flétnu a starou hudbu vyučuje také na Masarykově univerzitě v Brně. Na poli staré hudby spolupracuje s předními soubory jako Collegium 1704, Capella Regia, Collegium Marianum a Cappella Mariana nebo Czech Ensemble Baroque. Jako dirigent nastudoval například pro festival Smetanova Litomyšl české premiéry oper Pygmalion Jeana Philippa Rameaua, Aci, Galatea e Polifemo Georga Friedricha Händela a Paride ed Elena Christopha Willibalda Glucka.

 

1

 

Foto: Fb J. Kydlíčka, Renata Molová

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.