středa, 17 červen 2020 08:23

Červencové koncerty Pražského filharmonického sboru

Autorka:

Kalendář vystoupení musel díky pandemii změnit také Pražský filharmonický sbor, který každoročně uzavíral svou sezónu na operních festivalech v Rakousku a Švýcarsku. Posluchačům se těleso představí na začátku července na třech koncertech v pražské Vrtbovské zahradě, v rámci festivalu Smetanova Litomyšl a na festivalu Třeboňská nocturna. Zazní výběr z oper Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a operet Oskara Nedbala.

 

4

 

Pro domácí publikum přichystal Pražský filharmonický sbor na začátek července trojici koncertů. Jejich program přibližuje sbormistr Lukáš Vasilek: „Celý program je laděn převážně na "lidovou notu". Neuvádí jen notoricky známé operní sbory, ale  i zajímavé kuriozity, které na našich jevištích znějí jen výjimečně. Abychom dodrželi všechna hygienická opatření, nebudeme vystupovat s orchestrem, ale s originálním doprovodem dvouručního a čtyřručního klavíru. Publikum se může těšit na koncert plný radosti a optimismu!“

Koncerty se budou konat těsně za sebou v pondělí 6. července v pražské Vrtbovské zahradě od čtyř hodin, ve středu 8. července od pěti hodin v rámci festivalu Smetanova Litomyšl a v sobotu 11. července od tří hodin na Třeboňských nocturnech. Zazní například výběr z oper Hry o Marii Bohuslava Martinů, Její pastorkyňa Leoše Janáčka, sbor Květiny bílé po cestě z Dvořákovy Rusalky, výběr z operet Polská krev a Vinobraní Oskara Nedbala, nebo vybrané sborové scény z oper Bedřicha Smetany Hubička, Tajemství, Dalibor a Prodaná nevěsta. Na klavír těleso doprovodí klavíristé Lenka Navrátilová a Marcel Javorček. Pražský filharmonický sbor slaví v tomto roce 85 let od svého založení, hlavním sbormistrem je od roku 2007 Lukáš Vasilek.

 

7

 

111

 

Foto: Fb Pražského filharmonického sboru

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.