pondělí, 15 červen 2020 11:22

Festival komorní hudby oživí schwarzenberské sbírky

Autor:

Festival komorní hudby v Českém Krumlově má před sebou 34. ročník. Jeho koncerty jsou rozvrženy na dny mezi 28. červnem a 5. červencem a pak ještě na 24. a 25. července. V několika programech se uplatní hudba oživená z hudebních pramenů ze schwarzenberských sbírek.

 

6

 

V novodobých premiérách zazní například skladby schwarzenberského hudebníka Franze Arbessera (1719-1794). Nejprve v rámci zahajovací Barokní noci provede ansámbl Capella Regia pod vedením Roberta Huga v barokním zámeckém divadle svatební operu Die durch Cupido und Hymäns Stärcke glücklich gemachte Trauungs Wercke (Mocí Kupida a Hymenea svatba šťastně zařízená). Později na jednom ze závěrečných festivalových koncertů přednese Ensemble Inégal v klášterním kostele výběr z Arbesserovy duchovní tvorby.

 

33

 

Ve stejném kostele rozezní Tomáš Thon tamní varhany, a to na koncertě, na kterém hraje s hobojistou Dušanem Foltýnem. V jeho programu jsou mezi díly českých autorů z přelomu 18. a 19. století i fugy od Jana Křtitele Vaňhala z hudební sbírky českokrumlovského archivu. Hudební prameny ze schwarzenberských sbírek poskytly materiály také k písním, které připomene mezzosopranistka Markéta Cukrová s hráčkou na kladívkový klavír Barbarou Marií Willi. Z českokrumlovského archivu bude čerpat i program nokturna v letohrádku Bellaria, kde zahraje České filharmonické kvarteto. Jazzband schwarzenberské gardy pak oživí repertoár tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

Festival připomene i odkaz svého někdejšího prezidenta, houslisty Josefa Suka; přihlásí se k němu dva soubory – Josef Suk Quartet a Pražské dechové trio. Tradiční hudbou Španělska, Peru a Mexika pak bude inspirován recitál kytaristy Ivana Boreše. Z obvyklého programového rámce vybočí rovněž vystoupení skupiny The 6 Fireballs, věrně interpretující klasický Rock’n’Roll 50. let. Dějištěm jejich produkce bude zahrada Městského divadla.

 

2

 

7

 

5

 

Foto: Lubor Mrázek, archiv festivalu

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.