středa, 10 červen 2020 08:20

Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera začíná už pozítří

Autorka:

Orchestrálním prologem začne v pátek 12. června jinak převážně varhanní festival J. C. F. Fischera. Šestý ročník zahájí v Ostrově, v kostele Zvěstování Panny Marie, od sedmi hodin Komorní filharmonie Pardubice a sopranistka Eliška Tomeňuková. Festival se letos nově rozšíří do Plzně a kromě českých umělců nabídne i vokální sextet z Lipska Sjaella Ensemble. Hlavní festivalový blok proběhne v termínu od 7. srpna do 27. září.

 

102

 

Páteční koncert 12. června připomene v podání Komorní filharmonie Pardubice a laureátky Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka 2019, sopranistky Elišky Tomeňukové, Beethovenovo letošní výročí. Festivalový prolog se tak mírně odkloní od hlavní programové linie festivalu. Zakladatelka a dramaturgyně festivalu Michaela Káčerková připomíná, že výtěžek dobrovolného vstupného půjde na podporu hudebníků bez stálého zaměstnání: „Zrovna na toto datum byla posunuta Noc kostelů, přizpůsobili jsme se tomu tedy volným / dobrovolným vstupným, které věnujeme organizaci Muzikanti volná noha.“

 

104

 

Festival vychází z tvorby staršího současníka Johanna Sebastiana Bacha, varhaníka a skladatele J. C. F. Fischera. Jeho dílo bývá součástí několika festivalových koncertů a je zařazeno do dobového kontextu. V Významné místo v dramaturgii festivalu zaujímají varhanní koncerty významné místo v dramaturgii festivalu mají varhanní koncerty. Letos navštíví festival řadu míst karlovarského kraje a nově se rozšíří i do Plzně. První koncert hlavního programu se bude konat 7. srpna v Jáchymově a nabídne vystoupení Pražského žesťového souboru a varhanice Michaely Káčerkové. Koncert oživí křest jejího nového CD Historické varhany Karlovarského kraje II. Na dalších koncertech se představí Komorní orchestr Karlovarských symfoniků pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného, lipský sextet Sjaella Ensemble, Concerto Aventino, varhaník Jaroslav Tůma, nebo Ensemble Damian. Podrobný program je k nahlédnutí zde.

 

105

 

101

 

1033

 

Foto: archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.