pondělí, 01 červen 2020 19:54

Jarní premiéry Národního divadla se posunují nebo ruší

Autor:

Pražskému Národnímu divadlu se podařilo přesunout dvě z plánovaných a kvůli pandemii neuskutečněných jarních operních produkcí na pozdější data. Operu Švanda Dudák Jaroslava Weinbergera uvede soubor za rok, v dubnu 2021. Nové nastudování Smetanovy Prodané nevěsty v režii Alice Nellis se uskuteční až v sezoně 2021/2022. O Krále Rogera od Karola Szymanowského a o Mozartovu Zaide však pražské operní publikum přijde.  

 

veb-DSC3455

 

„Mnohá z děl, která jsme měli do konce sezony, budou k vidění později. Z jarních akcí už ale bohužel nebudeme realizovat koncertní provedení Mozartovy Zaide, které se mělo konat v dubnu ve Stavovském divadle, ani Verdiho Requiem. Úplně jsme museli zrušit také Szymanowského Krále Rogera,“ informoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Naplánovaná červnová premiéra nového scénického nastudování zpívaného baletu Špalíček Bohuslava Martinů se také neuskuteční. Podařilo se však domluvit jednorázovou realizaci alespoň koncertní podoby, a to s termínem 13. září v Národním divadle.  

Ze stejných důvodů, tedy kvůli nemožnosti včas a kvalitně připravit – za dosud platných omezení – novou produkci, nahradí také na podzim na scéně Státní opery avizované Mistry pěvce norimberské Richarda Wagnera jeho opera Tristan a Isolda, která neexponuje tolik sólistů a velkých sborových výstupů. O této změně jsme podrobněji psali už ZDE.

 

Statni-opera-exterier-

 

Zahajovací koncert nové sezóny se uskuteční ve Státní opeře 30. srpna 2020. Jeho neoperní program bude startem čtyřletého projektu Musica non grata. Zazní Klavírní koncert Vítězslavy Kaprálové, Žalm 23 a Žalm 13 Alexandera Zemlinského a Česká rapsodie pro baryton, smíšený sbor, orchestr a varhany Bohuslava Martinů.

Opera před oponou je název koncertu, kterým se Národní divadlo 12. června na jevišti historické budovy rozloučí s  již končící sezónou, poznamenanou koronakrizí. Podrobně jsme psali ZDE.

Foto: Národní divadlo - Filip Šlapal, Petr Veber

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.