neděle, 24 květen 2020 08:45

Festival EuroArt Praha nabídne minisérii komorních koncertů

Autor:

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha se po vynucené čtvrtletní pauze opět otevře veřejnosti. V rámci červnové minisérie čtyř koncertů se v pražském Sále Martinů představí laureát soutěže Pražské jaro klavírista Marek Kozák, Stamicovo kvarteto, Zemlinského kvarteto a Klavírní kvarteto Josefa Suka.

 

2

 

Změnou programu a výměnou domácích interpretů za ty zahraniční reaguje festival EuroArt Praha na současnou situaci. „V minulých měsících jsme byli nuceni zrušit naše dlouho plánované koncerty zahraničních souborů z USA a Velké Británi,e a proto jsme se rozhodli nabídnout našim věrným posluchačům náhradu ve formě červnové minisérie, kde vystoupí domácí umělci. Je to pro nás krok do neznáma, protože nastalá situace je zcela unikátní a lze jenom těžko odhadovat, jaký bude výsledek. Myslíme si ale, že za pomoci našich abonentů a věrných příznivců festivalu celou situaci zvládneme, a přineseme – byť redukovanému publiku – silné hudební zážitky a alespoň zčásti se přiblížíme k normálnímu stavu,“ říká ředitel festivalu a houslista Stamicova kvarteta Josef Kekula. V původním plánu byla například vystoupení mladého souboru Maxwell Quartet z Velké Británie, i mezinárodně uznávaného souboru Brentano Quartet z USA.

Za přísných bezpečnostních opatření a tím pádem i v menším obsazení publika se bude v červnu konat minisérie, která doplní počet koncertů původně naplánovaných od poloviny března. V úterý 9. června se představí společně se Stamicovým kvartetem klavírista Marek Kozák, laureát Mezinárodní soutěže Pražské jaro. Zazní smyčcové kvartety Karla Kovařovice a Petra Iljiče Čajkovského a Dvořákův Klavírní kvintet A dur, op. 5, č. 1. V pondělí 15. června zahraje Stamicovo kvarteto Smyčcový kvartet G dur, op. 23 Františka Kramáře a Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll, "Z mého života". Přesně za týden, 22. června si původně dubnový koncert vynahradí Zemlinského kvarteto. V jejich podání zazní smyčcové kvartety Josepha Haydna, Dmitrije Šostakoviče a Antonína Dvořáka. Minisérii zakončí vystoupení Klavírního kvarteta Josefa Suka v neděli 28. června. Na programu má soubor Sukův Klavírní kvartet a moll, op. 1Klavírní trio d moll, Quasi una ballata Vítězslava Nováka a Dvořákův Klavírní kvartet Es dur, op. 87.

 

5

 

V letošním roce slaví Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha 20. výročí svého založení. Od roku 2000, kdy vznikl pod názvem „Stamicovo kvarteto a hosté“, zve do své série renomované komorní soubory z domova i zahraničí. Ve své dramaturgii se zaměřuje především na prezentaci smyčcových kvartet. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Rezidenčním souborem festivalu je od počátku Stamicovo kvarteto.

 

4

 

3

 

Foto: archiv Stamicova kvarteta, Fb Zemlinského kvarteta, Fb Klavírního kvarteta Josefa Suka, Fb M. Kozáka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.