pátek, 15 květen 2020 08:47

Kasík, Barta, Bóková a Klánský zahrají na mistrovský C. Bechstein

Autorka:

Další cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance se bude konat v Anežském klášteře od letošního října do května 2021. Vystoupí na něm pianisté Martin Kasík, Kristina Barta, Nikol Bóková a Lukáš Klánský. Na mistrovský nástroj C. Bechstein D282 zazní klasická a autorská hudba, jazz i další žánry.

 

1

 

Cyklus otevře 5. října Martin Kasík patřící k výrazným pianistům své generace. V jeho podání zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Johannesa Brahmse nebo Beethovenova Sonáta cis moll op. 27 č. 2 "Měsíční svit". Jazzovou improvizací, autorskou tvorbou a žánrově pestrým programem naváže 9. listopadu klavíristka Kristina Barta. Svoji tvorbu prezentovala zatím takřka výhradně s vlastními formacemi Kikina b a Kristina Barta Trio. V roce 2015 získala na Bohemia Jazz Festu cenu JazzPrix. V roce 2016 se s Kristina Barta Trio probojovala do finále soutěže Euroradio Jazz Competition v Amsterdamu. Zaujala i na Montreaux Jazz festival v roce 2018.

 

6

 

22. března vystoupí mladá klavíristka Nikol Bóková. Vítězka mezinárodní klavírní soutěže Vítězslava Nováka se profiluje i vlastní tvorbou, kde osciluje mezi jazzem, vážnou hudbou, minimalismem i popem. Program v Anežském klášteře rozdělí mezi klasickou hudbu, zazní například díla Sergeje Rachmaninova nebo Roberta Schumanna, a autorskou tvorbu. Třetí ročník cyklu uzavře 3. května Lukáš Klánský, který patří k významným českým klavíristům. Pokračovatel rodinné tradice je laureátem mnoha mezinárodních soutěží a členem Lobkowicz tria. Pravidelně účinkuje jako komorní hráč. Pro svůj recitál vybral Nokturna a Barcarollu Fis-dur Variations Brillantes op. 12 Fryderyka Chopina.

Třetí ročník cyklu Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein je nástupcem dvouleté série Saleema Ashkara Beethoven Residency, která v rámci osmi koncertů představila dvaatřicet Beethovenových klavírních sonát. Mezi účinkujícími klavíristy se dosud objevili například Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek nebo Marek Kozák. Jarní část druhého ročníku překazila pandemie koronaviru, klavíristé Najponk, Miroslav Sekera i Karel Košárek tedy „nově“ usednou za klaviaturu křídla C. Bechstein v sezóně 2021/2022.

 

5

 

Firma C. Bechstein vyrábí mistrovské nástroje od roku 1853. Nástroje C. Bechstein zdobí třeba Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii. Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jakými byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein a Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu, pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze.

 

Foto: Fb projektu Hybatelé rezonance, Patrick Marek

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.