neděle, 03 květen 2020 09:08

Nová sezóna Janáčkovy filharmonie s novým šéfdirigentem

Autorka:

Do 67. koncertní sezóny vstoupí Janáčkova filharmonie s novým šéfdirigentem Vassilym Sinaiským (víc o něm ZDE). Spolu s ním bude úzce spolupracovat hlavní hostující dirigent Petr Popelka a rezidenční sólista, klavírista Lukáš Vondráček. Do Ostravy během následující sezóny zavítají Danjulo Ishizaka, Nikolai Lugansky, Christian Arming, Leticia Moreno, Elina Vähäla, Grigorij Sokolov či Piotr Anderszewski. Filharmonie chystá také unikátní projekty ve spolupráci s Cirkem La Putyka, tribute kapelou Queenie či skupinou Tata Bojs. Zahajovací koncert nové sezóny je plánován na 10. září do Domu kultury města Ostravy.

 

1009

 

Do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje ostravský orchestr s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Vassilym Sinaiským. Bývalý šéfdirigent a hudební ředitel Velkého divadla v Moskvě byl hlavním hostujícím dirigentem BBC Philharmonic Orchestra, kde dnes zastává funkci emeritního dirigenta, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradě.  „Nabídku jsem přijal s potěšením, neboť jsem doposud při práci s ostravským orchestrem zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky - poprvé v prosinci 2018 a poté znovu na zahajovacím koncertě minulé sezóny. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem i městem Ostravou,“ svěřuje se Vassily Sinaisky. V první ostravské sezóně představí Stravinského Svěcení jara, Verdiho Requiem nebo Šostakovičovu Symfonii č. 10. Ujme se i Novoročního koncertu s valčíky a polkami Johanna Strausse mladšího.

 

1002

 

Klavírista Lukáš Vondráček, vítěz prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu, se v pozici hostujícího rezidenčního sólisty představí hned třikrát. S filharmonií zahájí sezónu 10. září Koncertem pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka. Trojici osobností nadcházející sezóny doplní jako hlavní hostující dirigent Petr Popelka. Od září bude zastávat i funkci šéfdirigenta u Norského rozhlasového orchestru. Pravidelně spolupracuje s Dánským národním symfonickým orchestrem, s orchestrem Norské opery v Oslu, hostuje v Maďarské státní opeře v Budapešti a v drážďanské Semperoper. S ostravskými filharmoniky nastuduje díla Rachmaninova, Beethovena či Sukovu symfonickou báseň Zrání.

 

1007

 

Letos v březnu rozšířila ostravská filharmonie nástrojové vybavení o klavír Steinway&Sons. Nový klavír vyzkouší nejen Lukáš Vondráček, ale také Rus Grigorij Sokolov, polský klavírista Piotr Anderszewski nebo Rumun Daniel Ciobanu. Mezi umělce, kteří se k filharmonii opakovaně vrátí, patří violoncellista Danjulo Ishizaka, klavírista Nikolai Lugansky nebo dirigenti Risto Joost a Gabriel Bebeselea. Hostovat bude i bývalý šéfdirigent JFO Christian Arming, který tam zahájil na přelomu tisíciletí svou kariéru. Další interpreti se naopak publiku představí poprvé. V premiéře vystoupí španělská houslistka Leticia Moreno, která si pro tamní debut vybrala Prokofjevův Druhý houslový koncert, i houslistka Elina Vähäla s Koncertem pro housle a orchestr „The Red Violin“ Johna Corigliana.

 

1008

 

Kromě komorních koncertů, které uvedou například dvojici hráčů na bicí OK Percusion Duo nebo Pavel Haas Quartet, budou pokračovat i projekty v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích s multižánrovým programem. V nabídce je filmová hudba, divadlo v kombinaci s novým cirkusem v podání souboru Cirk La Putyka, tribute kapela Queenie a skupina Tata Bojs. Pokračovat budou také vzdělávací programy pro mladé publikum, koncerty pro rodiny s dětmi i dopolední koncerty pro školy. Dospělým posluchačům jsou pak určena pravidelná volnočasová setkávání nazvaná Filharmonie Plus nebo workshopy pro pedagogy.

Ve spolupráci se statutárním městem Opava a Moravskoslezským krajem Janáčkova filharmonie Ostrava v loňském roce navázala na tradici symfonických koncertů v Opavě uspořádáním cyklu koncertů v kostele sv. Václava. „Jak se ukázalo, tento nápad sklidil veliký úspěch a všechny koncerty byly beznadějně vyprodány. Jsme proto nesmírně rádi, že i v letošním roce můžeme v těchto koncertech pokračovat,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. Během tří večerů se opavskému publiku představí sopranistka Kateřina Kněžíková, španělský klarinetista Pablo Barragán nebo klavírista Won Kim z Jižní Koreje.

 

1004

 

Foto: archiv JFO, Dita Pepe

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.