sobota, 18 duben 2020 08:50

ZUŠ Open přesouvá svůj program na podzim

Autorka:

Do podzimních měsíců přesouvá svůj program čtvrtý ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru ZUŠ Open, který zaštiťuje Magdalena Kožená. Premiérová skladba klavíristy a skladatele Tomáše Kača Modlitba pro budoucnost, která vznikla přímo pro tento projekt, ale zní už nyní online.

 

1

 

Současný stav zásadním způsobem ovlivnil činnost základních uměleckých škol i průběh letošního ročníku projektu Nadačního fondu Magdaleny Kožené ZUŠ Open. Do čtvrtého ročníku ZUŠ Open se v květnu mělo původně zapojit více než 420 škol. V programu rezonovalo téma společenské zodpovědnosti. Školy chystaly programy ve prospěch potřebných, představení v nemocnicích, domovech seniorů, nebo veřejné projekty ve spolupráci s Charitou ČR. 

 

8

 

Velké společné projekty ZUŠ Open budou realizovány postupně a posunou se až do podzimních měsíců. Pokud to situace dovolí, pozvou základní umělecké školy v rámci ZUŠ Open veřejnost na řadu menších projektů, absolventská vystoupení žáků a závěrečné představení kdykoli během podzimu oproti plánovanému pětidennímu termínu v květnu. „Věříme, že akce ZUŠ Open, kdy za normálních okolností uměním ožívají ulice, parky, náměstí, zámky či kostely, budou navzdory jinému termínu i podobě prvními nositeli radosti z umění a dobré nálady,“ říká hlavní koordinátorka projektu Irena Pohl Houkalová.

 

5

 

Letošní ročník ZUŠ Open měla zakončit skladba klavíristy a skladatele Tomáše Kača Modlitba pro budoucnost, kterou složil přímo pro tento projekt. Premiéra zní už nyní online v podání stipendistů akademie MenART z řad žáků základních uměleckých škol. Ti ji v uplynulých týdnech nahráli doma na své mobily a Tomáš Kačo pak smíchal nahrávky stipendistů ve svém domácím studiu v Los Angeles.

 

 

Současný stav zásadně ovlivnil i základní umělecké školy, které svou výuku a komunikaci s žáky musely přesunout do online prostředí. Děti, které tráví několik hodin denně domácí výukou a jsou izolovány od svých vrstevníků, se prostřednictvím umění mohou lépe vyrovnávat s nastalou situací. „V současné situaci posílám svým žákům videa s náměty k tvorbě, ale rozhodně je nenutím, aby mi posílali vytvořené práce mailem. Přeji si, aby pro ně videa byla inspirací, aby povzbudila chuť, zvědavost a elán k tvorbě,“ komentuje například svůj přístup Andrea Borovská, učitelka výtvarné výchovy v berounské ZUŠ. Tento stav povede také k hlubší debatě nad řadou témat, které se týkají významu uměleckého vzdělávání. „Obrovský přínos z mého pohledu vidím v samostatnosti studentů, kteří jsou najednou z ničeho nic postaveni před skutečnost, že se musejí snažit svoji píli aktivovat mnohonásobně víc, než když u nich v přímém kontaktu sedí učitel,“ říká ředitelka ZUŠ Vysoké Mýto Iva Vrátilová.

Nadační fond Magdaleny Kožené pečuje o mladé talenty v rámci akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, do kterého se zapojuje řada předních českých umělců. V reakci na současnou situaci byla prodloužena uzávěrka přihlášek do třetího ročníku do 30. dubna 2020. Přihlášky jsou k dispozici na www.menart.cz.

 

4

 

MenARTKaterinaKnezikova

 

MenARTIvokahnek

 

3

 

Foto: Fb Magdaleny Kožené, Fb MenART

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.