středa, 15 duben 2020 14:00

V příští sezóně prolomí PKF–Prague Philharmonia ticho

Autorka:

„Základem programové koncepce Orchestrálního cyklu s podtitulem Hudba a společnost jsou politika a národní vlivy v hudbě.“

„Vzhledem k momentální situaci se reflexe společnosti jeví aktuálnější a relevantnější než kdykoliv předtím.“

„Pokračuje i edukativní program pro studenty 10+, který zprostředkuje osobnější kontakt s hráči orchestru.“

 

9

 

Význam hudby pro společnost v historickém a politickém kontextu bude hlavním tématem nadcházející 27. koncertní sezony PKF – Prague Philharmonia. Orchestr „prolomí ticho“ v pěti koncertních řadách: v Orchestrálním cyklu A, Komorním cyklu K, Cyklu soudobé hudby S, Koncertech pro děti v Rudolfinu D/E a v donátorské abonentní řadě PKF – Lobkowicz abonmá L. K tomu nabídne programy pro mladé publikum, edukační řady pro školy, projekt Orchestr Zoom nebo Dětský klub Notička zaměřený tentokrát na divadelní svět.

„V těchto dnech se měl orchestr vracet z prestižního festivalu v korejském Tongyeongu, kde měli spolu s ním vystupovat Rudolf Buchbinder a Peter Eötvös. Současná situace a s ní spojená vládní opatření však zasáhly do života nám všem. Nikdo si nedovedl představit, že budeme novou sezonu představovat v tak, i pro kulturu, komplikované době. Osud tomu chtěl, že hlavním tématem naší nadcházející sezony je význam hudby pro společnost v historickém a politickém kontextu. Celá sezona nám bude připomínat, že v umění, stejně jako v životě, nejde o abstraktní celky. Nakonec jde vždy především o lidi, lidské bytosti, o lidskou společnost a vzájemnost. Humanismus, který pak vyvěrá ze samotné podstaty hudby, je dnes tím, co náš svět hluboce potřebuje, a tak i PKF – Prague Philharmonia má šanci si znovu připomenout, stejně jako ostatní orchestry, svůj bytostný smysl,“ představuje hlavní téma sezony ředitelka PKF – Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Politika a národní vlivy v hudbě jsou základem programové koncepce Orchestrálního cyklu A, s podtitulem Hudba a společnost. „Podobně jako v předešlé sezoně, i tentokrát jsme hledali pro orchestrální cyklus téma, které by jednotlivé koncerty vzájemně propojilo a vytvořilo jakousi vypravěčskou linii, podněcující další a další myšlenky, nápady. Vzhledem k momentální situaci se reflexe společnosti jeví aktuálnější a relevantnější než kdykoliv předtím. Otázka začlenění hudby do společnosti a její soulad s historií nebo politikou, a to v tom nejširším slova smyslu, je shodou okolností tématem, na němž jsme naši sezonu chtěli postavit již celé měsíce předtím, než přišla krize spojená s pandemií,“ říká hudební ředitel a šéfdirigent PKF- Prague Philharmonia Emmanuel Villaume.

 

1

 

Důležitým spojujícím prvkem bude hudba dvou skladatelů, Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. V souvislosti s Beethovenovým výročím zazní například Symfonie č. 7, předehra Egmont, nebo ouvertura k opeře Fidelio. Z Dvořákových děl zazní Sedmá a Devátá symfonie, Houslový koncert a Requiem. Zazní i díla skladatelů pronásledovaných a trýzněných nacistickým režimem, Erwina Schulhoffa, Pavla Haase, Ernsta Křenka nebo Franze Schrekera. Po boku uměleckého ředitele a šéfdirigenta Emmanuela Villauma se za pultem vystřídají dirigent brazilského původu Marcel Lehninger, Ital Marco Armiliato, Američan John Fiore a Leoš Svárovský. Ze zahraničních hvězd plánuje PKF-Prague Philharmonia vystoupení klavíristy Olli Mustonena, houslistky Midori, sopranistky Ailyn Pérez nebo harfisty Emmanuela Ceyssona. Z domácích sólistů představí houslistu Jana Fišera, violoncellistu Lukáše Pospíšila, violistu Stanislava Svobodu, klavíristu Jana Simona, pěvce Borise Prýgla, Simonu Šaturovou, Aleše Brisceina a Janu Sýkorovou a další.

Cyklus Soudobé hudby S nese podtitul Současná komorní scéna a naváže na svou původní koncepci komentovaných hudebních večerů. Na programu všech plánovaných pěti koncertů budou výhradně skladby ze současného období a téměř všechny zazní v přítomnosti autorů. Koncerty se uskuteční na tradičním místě koncertů Krásy dneška – v Experimentálním prostoru NoD v centru Prahy. Zahajovací koncert řady bude naplněn skladbami Petra Kotíka a Rudolfa Komorouse. Na závěrečném koncertě zazní díla Petra Wajsara, Miloše Orson Štědroně a Jany Kmiťové.

Donátorskou abonentní řadu PKF – Lobkowicz s podtitulem Setkání s příběhy umění a její zahajovací koncert plánovaný na 28. dubna postihla současná opatření související se šířením koronaviru. Pořadatelé se snaží momentálně pro koncert prvního klarinetisty Berlínských filharmoniků Andrease Ottensamera najít náhradní termín.

 

2

 

Následující koncert plánovaný zatím na začátek června je vyhrazen uměleckému šéfovi PKF - Prague Philharmonia Emmanuelu Villaumeovi a flétnistovi Jiřímu Ševčíkovi. Podzimní koncerty řady budou patřit violoncellu a houslím v podání Istvána Várdaie a Bomsori Kim. V programu zazní hudba Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Johanna Sebastiana Bacha, Christopha Willibalda Glucka nebo Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jako obvykle, výtěžek z koncertů této řady bude použit na podporu uměleckých aktivit PKF - Prague Philharmonia.

Komorní cyklus se i v následující sezoně bude konat v prostorách Profesního domu MFF UK. Jednotlivé programy cyklu akcentují sté výročí úmrtí francouzského hudebního velikána Camilla Saint-Saënse a 250 let od narození Ludwiga van Beethovena. Poprvé se v rámci cyklu představí klavírní Trio Incendio, smyčcové kvarteto Fama Quartet a žesťové kvinteto BRASStet. Cyklus nabídne i řadu netradičních hudebních nástrojů a nástrojových kombinací: harfu, anglický roh, zmiňované žesťové kvinteto nebo hlas ve spojení s klavírním triem. Novinkou je zařazení řady soudobých českých i zahraničních hudebních skladatelů (Jan Kučera, Martin Brunner, Henri Kliment) a uvedení světových premiér děl Elišky Cílkové a Maria Buzziho zkomponovaných přímo pro tento cyklus.

 

3

 

Řadu zahájí v září 2020 Zemlinského kvarteto spolu se členkami orchestru PKF – Prague Philharmonia Lenkou Filovou (anglický roh) a Jaroslavou Tajanovskou (hoboj). Poslední koncert cyklu se uskuteční v červnu 2021 a jeho protagonisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková a ansámbl Belfiato Quintet, držitel Classic Prague Award za rok 2019 v kategorii komorní výkon.

V řadě pro děti nazvané tentokrát "Po stopách tónů" chystá PKF-Prague Philharmoni v Rudolfinu i v KD Ládví čtyři setkání plná hudby, ve kterých si tentokrát děti budou hrát se Šímou a Lupi na detektivy. Spolu s orchestrem budou stopovat skřítky na cestě k harmonii, zahájí pátrání po nezvěstném Ludwigu van Beethovenovi, vyslechnou si výpovědi skladatelů, kteří opustili svou rodnou zemi, a nakonec se jim díky hudbě podaří rozluštit tajemství záhadných obrazů. V příští sezoně se také znovu objeví robot Ludvík, vytvořený ve spolupráci s FEL ČVUT v Praze, a oblíbené soutěže. Pokračuje i edukativní program ORCHESTR ZOOM pro studenty 10+, který zprostředkuje osobnější kontakt s hráči orchestru.

 

4

 

Těleso i v této době plánuje vystoupení v zahraničí. Na srpen 2020 je prozatím plánována účast na Festivalu Murten Classics s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem a jeho někdejším předchůdcem Kasparem Zehnderem. V říjnu má vystoupi PKF v rámci festivalu Bratislavské hudební slavnosti a následně v listopadu v Mnichově. V březnu 2021 čeká orchestr evropské turné s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, zahrnující pět koncertů v předních evropských kulturních destinacích – Drážďanech, Mannheimu, Wiesbadenu, Eindhovenu a Antverpách. Zatím posledním potvrzeným zahraničním vystoupením je koncert plánovaný na duben 2021v Akademii Franze Liszta v Budapešti. PKF – Prague Philharmonia tam zahraje společně s Pražským filharmonickým sborem a dirigentem Leošem Svárovským a posluchačům nabídne Dvořákovo Requiem.

 

5

 

Foto: archiv PKF, Pixabay 

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.