středa, 15 duben 2020 08:30

Janáčkova filharmonie Ostrava se připojuje k online hudebnímu dění

Autorka:

Od čtvrtka 16. dubna připravila Janáčkova filharmonie Ostrava sérii živých vystoupení svých členů. Koncerty začínají vždy od sedmi hodin a sledovat je bude možné online na Facebooku filharmonie. Série bude probíhat v pravidelném týdenním intervalu každý čtvrtek po celou dobu nouzového stavu.

 

5

 

„Nesmírně nás mrzí, že s vámi nemůžeme sdílet hudbu společně. Proto vám chceme dát možnost alespoň přes obrazovku nahlédnout do sálu, poslechnout si hudbu, která tam právě bude znít, a ještě navíc o něco lépe a zblízka poznáte některé naše hudebníky,“ představuje ideu online vysílání manažer JFO Ondřej Daněk a dodává „Již v tuto chvíli víme, že máme hudbu minimálně na 6 dalších koncertů, tedy minimálně do 11. 6.  Zároveň předpokládáme, že do té doby se budou omezení mírnit, a bude možné uspořádat koncert například komorního orchestru nebo třeba i celé filharmonie.“

 

2

 

Koncerty se budou konat ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Odtud bude přenos vysílán a sledovat ho bude možné na Facebooku Janáčkovy filharmonie Ostrava. Protagonisty prvního koncertu budou violoncellista a koncertní mistr JFO Jiří Hanousek a violista Marek Šumník. Na klavír je bude doprovázet Eliška Novotná a Alexandr Starý. V úvodu večera zazní Chaconne z houslové partity č. 2 d moll Johanna Sebastiana Bacha v transkripci pro violu, následovat bude Vokalíza Sergeje Rachmaninova ve stejném přepisu. Druhá polovina koncertu bude patřit skladbám pro violoncello Antonína Dvořáka. Zazní Klid lesa op. 68/5 Rondo op. 94.  Program dalších koncertů bude filharmonie zveřejňovat průběžně podle vývoje situace na webových stránkách a sociálních sítích. Na 23. dubna se chystá flétnový večer, o týden později se představí soubor Benda Quartet ve Smyčcovém kvartetu č. 2 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

 

3

 

Janáčkova filharmonie Ostrava uzpůsobila formu zkoušek i samotného přenosu všem nařízeným hygienickým opatřením. Zvukaři a osvětlovači budou pracovat v místnostech oddělených od pódia, kamery budou rozmístěny tak, aby byla dodržena bezpečná minimálně dvoumetrová vzdálenost, která bude i mezi samotnými hudebníky. Všichni zúčastnění pak budou mít roušky, s výjimkou hráčů na dechové nástroje, u nichž to během koncertu není dost dobře možné. Klavír bude před výměnou klavíristy vydesinfikován.

 

Foto: JFO, Ivan Korč

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.