úterý, 07 duben 2020 11:17

Online cyklus Ivo Kahánka „Umělci pomáhají“

Autorka:

Klavírní virtuos Ivo Kahánek přispěje sérií koncertů hudebníkům na volné noze i na ochranné masky pro zdravotníky. První tři koncerty volného online cyklu s názvem Umělci pomáhají se konají v následujících dnech, ode dneška až do čtvrtka 9. dubna, vždy od 17 hodin. Kromě Kahánka vystoupí houslista Jan Fišer a Pavel Haas Quartet. Cyklus probíhá v rámci projektu #kulturažije, online platformou je internetová televize Mall.tv a Facebook časopisu Reflex. Všechny koncerty přenáší i KlasikaPlus.cz pomocí crosspostingu na našem FB.

 

1

 

„Občas slýchám, že umělci v těchto dnech jen natahují ruku,“ říká Ivo Kahánek„I my ale pomáháme a kromě jiného tím, co umíme nejlépe: tedy hudbou. Určitě je důležité nenechat ruce v klíně a zamyslet se, komu bychom mohli prospět. Zároveň si uvědomuji, že se mnozí z hudebníků na volné noze ocitli ve svízelné situaci, a proto výtěžek z prvního koncertu věnuji právě jim.“

Dnešní koncert celé série s názvem Příběh klavíru chystá Ivo Kahánek jako netradiční vyprávění o zajímavostech i záludnostech tohoto hudebního nástroje. Pásmo proloží ukázkami, zazní díla Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka nebo Fryderyka Chopina. Výtěžek bude věnován iniciativě hornisty Radka Baboráka Muzikanti na volné noze. Link sbírky na: donio.cz.

 

4

 

Na středeční koncert 8. dubna se ke Kahánkovi připojí houslista Jan Fišer, koncertní mistr PKF-Prague Philharmonia a člen Dvořákova tria (připomeňte si ho v našem RozhovoruPlus). Speciálně pro tento večer zahrají pod názvem „Korona duo“ skladby Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena. Výtěžek půjde na ochranu lékařů v první linii, na pořízení ochranných masek pro lékaře s komponenty ze šnorchlů. Link sbírky na: donio.cz.

 

2

 

Ve čtvrtek 9. dubna pak s dostatečným odstupem od sebe a v rouškách zahrají Ivo Kahánek a Pavel Haas Quartet, zazní Dvořákův Klavírní kvintet A dur. Vybrané prostředky věnují ve prospěch Nadace Život umělce, ta je pak vynaloží na umělce, kteří se kvůli současné situaci ocitli ze dne na den v tíživé sociální situaci.

 

5

 

Spolupořadatelem akce je Česká filharmonie, která laskavě poskytla koncertní sál - Sukovu síň Rudolfina. Všichni zúčastnění vystupují bez honoráře a celý výtěžek jde na určené dobročinné účely.

 

Foto: Fb I. Kahánka, archiv KlasikyPlus, Zdeněk Chrapek

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.