neděle, 08 březen 2020 14:00

Collegium 1704 nahlédne do archivu rodiny Bachů

Autorka:

Koncert s názvem Actus tragicus představí v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 dvě kantáty Johanna Sebastiana Bacha v kontextu díla jeho předků. V podání převážně zahraničních sólistů zazní v pátek 13. března pod taktovkou Václava Lukse nejen známá Bachova smuteční kantáta Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit, ale také skladby, které slavného skladatele ovlivňovaly a inspirovaly.

 

4

 

Kromě dvou duchovních kantát Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit a Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen již zmiňovaného Johanna Sebastiana Bacha zazní ve Dvořákově síni Rudolfina od půl osmé také díla o generaci starších skladatelů. Program zahájí kantáta Nicolause Bruhnse Ich liege und schlafe. Následující program už bude složený čistě z děl rodiny Bachů. Zazní dvě sólová lamenta Johanna Christopha Bacha, moteto Unser Leben ist ein Schatten Johanna Bacha a Ouvertura a několik částí ze suity Johanna Bernharda Bacha. Dirigent Václav Luks si přizval ke spolupráci belgickou sopranistku Sophii Junker, britského kontratenoristu Ruperta Enticknapa, tenoristu Samira Bouadjadja, basistu Felixe Schwandkeho a zakládajícího člena Collegia Vocale 1704, barytonistu Tomáše Krále.

 

2

 

„Koncert s výmluvným názvem Actus tragicus není pouze reprezentativním výběrem německých „lament“ přelomu 17. a 18. století zastřešený proslulou Bachovou stejnojmennou pohřební kantátou, ale také představením hudby široce rozvětvené rodiny předchůdců a současníků nejslavnějšího z rodu Bachů. Hudba Johanna Sebastiana je pevně ukotvena nejen v německé luteránské hudební tradici, ale také v hudební tradici několika generací vynikajících hudebníků a skladatelů rodiny Bachů,“ říká o programu dirigent Václav Luks.

 

Foto: archiv Collegia 1704

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.