úterý, 03 březen 2020 08:22

Premiéra Smetanovy opery Tajemství v Českých Budějovicích

Autorka:

Předposlední dokončenou operu Bedřicha Smetany Tajemství uvede už tento pátek 6. března operní soubor Jihočeského divadla. Přenesenou inscenaci z ostravského Národního divadla moravskoslezského režíruje současný umělecký šéf jihočeské opery Tomáš Studený. Hudebního nastudování se ujal Martin Peschík. V DK Metropol začíná premiéra v sedm hodin.

 

4

 

Jihočeské divadlo navazuje uvedením opery Tajemství na předchozí úspěšnou inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty. V kostýmech Evy Jiřikovské a na scéně Davida Janoška se představí František Brantalík jako konšel Malina, Svatopluk Sem jako konšel Kalina, Pannu Rózu zazpívá Šárka Hrbáčková a Blaženku ztvární Lucie Kašpárková. Tajemství je přenesenou inscenací, původní premiéru měla v dubnu 2017 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a ten samý rok pak byla uvedena i na festivalu Smetanova Litomyšl. První repríza se koná v DK Metropol hned v sobotu 7. března a bude neobvyklým dárkem k Mezinárodnímu dni žen. Divadlo totiž nabízí každé ženě, která si zakoupí vstupenku, druhou zdarma.

 

3

 

Předposlední dokončená opera už těžce nemocného Bedřicha Smetany na libreto Elišky Krásnohorské bývá považována za jeho nejlepší jevištní dílo. Síla opery je v nezdolném temperamentu, citovosti a především svrchované muzikalitě. Příběh dvou znepřátelených rodů Kalinů a Malinů upomíná na Romea a Julii. Narozdíl od slavné tragédie ovšem končí dobře a v reáliích zasazených do okolí Bezdězu se nakonec ukáže, že největším pokladem je věrná láska.

 

2

 

Foto: Archiv NDM

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.