pondělí, 02 březen 2020 20:01

Smetanův Dalibor na ARTE Opera Season a na náměstí

Autor:

„Dalibor měl v režii Jiřího Nekvasila a na scéně Daniela Dvořáka premiéru v červnu 2019 a soubor se s ním prezentoval také na Smetanově Litomyšli.“

„Hlavní role ztvární Peter Berger, Adam Plachetka a Dana Burešová.“

„Dalibor měl za Smetanova řízení premiéru v roce 1868 při příležitosti položení základního kamene Národního divadla.“

 

6

 

Pražské Národní divadlo hraje 12. března Smetanova Dalibora. Operní večer je výjimečný tím, že je představení zařazeno do nabídky ARTE Opera Season. Audiovizuální přenos je živě streamován na internet a současně na velké projekční plátno na náměstí Václava Havla vedle historické budovy divadla.

Titulní roli ztvární slovenský tenorista Peter Berger, krále Vladislava zpívá Adam Plachetka, v roli Milady se objeví sopranistka Dana Burešová. Další postavy ztvární Alžběta Poláčková, Jaroslav Březina, Jiří Brückler a Jiří Sulženko. Orchestr a sbor Národního divadla řídí Jaroslav Kyzlink.

 

5

 

Po úspěšném streamingu Smetanovy Libuše v režii Jana Buriana, kterým Národní divadlo přispělo do nabídky ARTE Opera Season v minulé sezoně, vybralo pro druhý přenos z Prahy další Smetanovo dílo. Dalibor měl v režii Jiřího Nekvasila a na scéně Daniela Dvořáka premiéru v červnu 2019. Operní soubor se s projektem tehdy prezentoval také na Národním festivalu Smetanova Litomyšl.

Vášnivý a tragický operní příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí z doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského a z romantické pověsti o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle. Právě ta se stala základem libreta Josefa Wenziga, přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem.

Skladatel, pianista a dirigent Bedřich Smetana, od jehož narození dnes uplynulo 196 let, byl v letech 1866 až 1874 kapelníkem Prozatímního divadla. Jeho osm děl se stalo základem českého operního repertoáru. Dalibor měl za jeho řízení premiéru v roce 1868 při příležitosti položení základního kamene Národního divadla.

 

4

 

Představení a stream začíná v sedm hodin večer. Na náměstí Václava Havla, kam je vstup volný, bude připraveno občerstvení a doprovodný program.

Platforma ARTE Opera Season na adrese https://www.arte.tv/en/articles/arte-opera-season-2019-2020 zaštiťuje a využívá 23 divadel ve čtrnácti zemích. Jde o její druhu sezónu. V říjnu byla na programu Pucciniho Turandot z Gran Teatre del Liceu v Barceloně, v listopadu María de Buenos Aires od Astora Piazzolly v inscenaci Opéra national du Rhin ze Štrasburku a dílo Aus Licht od Karlheinze Stockhausena hrané De Nationale Opera v Amsterdamu. V prosinci se přidalo madridské Teatro Real s Verdiho Traviatou, v lednu Státní opera v Hamburku s Verdiho Falstaffem a v únoru Vídeňská státní opera, která uvedla pod taktovkou Tomáše Netopila Beethovenovu první verzi Fidelia hranou pod názvem Leonore.

 

1

 

Foto: Národní divadlo Praha / Patrik Borecký

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.