neděle, 01 březen 2020 08:45

Novinkou soutěže Pražské jaro bude Cena Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové

Autorka:

Zcela novou Cenu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové bude od nadcházejícího ročníku udělovat Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro. Smyslem ceny je podpora mladých umělců, jejich zapojování do koncertního života a zachování odkazu slavné cembalistky a jejího manžela a hudebního skladatele. Jako první bude oceněn vítěz klarinetové soutěže v květnu 2020.

 

34

 

„To, že bude v rámci Soutěže Pražské jaro připomenut umělecký odkaz této dvojice jedinečných osobností, je pro Pražské jaro velkou ctí a radostí,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. Z každoroční ceny v celkové výši 10 000 amerických dolarů dostane laureát 1500 dolarů, další část do výše 8500 dolarů bude určena na podporu uvádění děl Viktora Kalabise. O příspěvek z těchto prostředků mohou do vyčerpání zažádat pořadatelé koncertů, kteří na program zařadí aktuálního laureáta ceny a zároveň některé zásadní dílo Viktora Kalabise doporučené Nadačním fondem Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. „Jedinečnost ceny spočívá v jejím rozdělení na dvě složky, které jsou zaměřené jak na finanční ocenění samotného laureáta, tak i na podporu jeho umělecké kariéry,“ dodává Aleš Březina, předseda správní rady Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, který cenu udílí společně s Viktor Kalabis and Zuzana Růžičková Foundation Washington. Tu založili američtí přátelé obou umělců s cílem propagovat a finančně podporovat hudbu a životní dílo manželů.

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové založili sami manželé v roce 2000. V současné době podporuje nahrávací projekty, koncertní pořadatele a umělce, kteří připomínají jejich umělecký odkaz. Každoročně pořádá vzpomínkový koncert na prof. Zuzanu Růžičkovou a v minulém roce se podílel i na vydání knihy jejích vzpomínek „Sto zázraků“ od Wendy Holdenové. Od roku 2018 také začal udělovat na HAMU Cenu Nadačního fondu, jejímž laureátem za rok 2019 je houslista Jan Mráček.

 

7

 

72. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro proběhne od 7. do 15. května. První dvě kola v oboru klarinet se uskuteční ve dnech 9. a 10. května v Národním domě na Vinohradech a 12. května v Sále Martinů HAMU. Finále je plánováno na 14. května od šesti hodin do Dvořákovy síně Rudolfina za doprovodu PKF - Prague Philharmonia pod vedením Chuheie Iwasakiho. Cena Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové bude předána spolu s hlavními cenami 15. května v 11 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

 

Foto: archivy Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové a KlasikyPlus

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.