sobota, 29 únor 2020 08:50

Ostrava bude popáté centrem současné opery

Autorka:

Sedm oper nabídne páté bienále festivalu New Opera Days Ostrava neboli NODO alias Dny nové opery Ostrava. Čtyři světové a tři české premiéry komorních operních inscenací zpracují umělecké týmy z Evropy, USA i Japonska a mezinárodní orchestr Ostravská banda. Festival se bude konat na čtyřech místech v centru Ostravy od pátku 26. do úterý 30. června.

 

2

 

Festival NODO se v posledních červnových dnech zaměří na novou operu a progresivní formy hudebního divadla. Nabídne současnou operu, silná, aktuální a nadčasová témata a hudební jazyk blízký dnešnímu posluchači. Jediný festival nové opery proběhne na tradičních i netradičních místech v Ostravě - v operním Divadle Antonína Dvořáka, muzikálovém Divadle Jiřího Myrona, postindustriální budově Starých koupelen Dolu Hlubina a vybydleném pavilonu G na Výstavišti Černá louka. Všechny opery budou nastudovány přímo v Ostravě, většina z nich na základě pobídky festivalu NODO. Operním orchestrem je opět Ostravská banda Petra Kotíka a operní sbor Canticum Ostrava vystoupí pod vedením sbormistra NDM Jurije Galatenka. Sólisté, dirigenti a inscenační týmy přijedou z Japonska, USA a šesti zemí Evropy. Vedle skladatelů z Itálie, Kanady, USA a Velké Británie představí festival i českou tvorbu. „NODO je u nás stále ojedinělým počinem. Prezentace soudobé opery se sice odehrává v našich divadelních prostorách, ale vznikají tam díla ve zcela nové synergii a jen pro tento festival, pro ten daný ročník. Vznikají (nebojím se to tak říct) z jakéhosi chtíče, z nadšení, a ve špičkové interpretaci. Podařily se nám zde opravdu velké věci. Připomenu například exkluzivní nastudování a světovou premiéru opery Aloise Háby Přijď království Tvé pro NODO 2018,“ řekl Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského.

 

4

 

Festival zahájí v pátek 26. a sobotu 27. června česká premiéra opery Superflumina jedné z největších hvězd současného hudebního divadla Salvatore Sciarrina. Hlavní role Ženy se v režii režisérky Pii Partum ujme mezzosopranistka Anna Radziejewska. V neděli 28. června naváže ve světové premiéře hudebně-divadelní inscenace autorů Michala Rataje a německé režisérky Kathariny Schmitt Nauka o afázii. Další světovou premiérou bude experimentální opera Dlouhý oblouk času založená na rytmech buddhistických zpěvů. Newyorská skladatelka a hráčka na koto, Miya Masaoka, přiveze do ostravského Dolu Hlubina americký a japonský tým, a to včetně herců a tanečníků proslulého divadla Nó. Jedním ze zástupců české hudební scény bude skladatel a klavírista Marek Keprt. Zajímavou linií jeho první opery Hibiki, hibiki, vzhmoť! jsou i degustační zvuky jako např. mlaskání, čichání a polykání. V pondělí 29. června zazní na prknech Divadla Antonína Dvořáka, stejně jako jednoaktová opera Svatba u nás známé autorky Any Sokolović. Téma posledních hodin v životě královny Alžběty I. zpracovává ve své stejnojmenné opeře afroamerická performerka, raperka, spisovatelka a aktivistka Camae Ayewa, známá jako Moor Mother. Světová premiéra proběhne v Divadle Jiřího Myrona v úterý 30. června. Závěrečným představením festivalu bude No. 50 (The Garden) Zahrada, operní kus britského skladatele Richarda Ayrese. Zazní v české premiéře.

 

3

 

1

 

Foto: archiv festivalu, Luca Carrà

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.