sobota, 22 únor 2020 13:00

Intimní monoopera Love Songs na festivalu Opera 2020

Autorka:

Monooperu Love Songs srbské skladatelky Any Sokolović představí na přehlídce operního umění Opera 2020 umělecký soubor Concept operapovera. Jedno z posledních představení festivalu proběhne v pondělí 24. února od sedmi hodin v Domě u kamenného zvonu. V titulní roli se představí slovinská mezzosopranistka Irena Yebuah Tiran.

 

2

 

Monoopera Love songs pro ženský hlas vznikla na objednávku Queen of Puddings Music Theatre v roce 2008 v Kanadě. Skladatelka Ana Sokolović vytvořila následně i verzi pro ženský hlas a saxofon. V Praze se saxofonových partů ujme slovinský instrumentalista Lovro Ravbar. Milostné písně (Love Songs) jsou intimním příběhem o lásce v pěti tematických částech: čistá láska, něžná láska, dětská láska, zralá láska a láska k sobě, kterou jsme ztratili.

 

3

 

Slovinský režisér a výtvarník Rocc, který je zároveň uměleckým vedoucím souboru Concept operapovera, vysvětluje svůj koncept Milostných písní následovně: „Texty jsou zpívány v pěti jazycích: angličtině, francouzštině, srbštině, irštině a latině. Libreto poukazuje na skladatelčin výběr jejích oblíbených básní. S hudbou nás Sokolović vede skrze tato nádherná milostná prohlášení. Dílo zahrnuje i mezihry se slovy „miluji Tě“ ve sto jazycích. Zatímco jednotlivé části jsou lyrické, mezihry jsou rytmické, inspirované barvami sta jazyků, přičemž zpěvačka používá různé nekonvenční hlasové techniky. Jedná se tedy o skutečnou interpretační výzvu, působivé a virtuózní dílo pro oba protagonisty.“ V současné podobě mohli diváci operu zhlédnout v Lublani a Novém městě ve Slovinsku a také v České republice, konkrétně v Brně a v Olomouci.

 

5

 

Foto: Darja Štravs Tisu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.