pondělí, 17 únor 2020 14:39

Ostrava představí v Salieriho opeře i mladé interprety

Autorka:

V nejnovější premiéře Národního divadla moravskoslezského získají nejtalentovanější studenti ojedinělou možnost účinkovat po boku profesionálů. V Salieriho opeře Škola žárlivých se představí studenti zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity, do řad orchestru pak zasednou instrumentalisté fakulty a Janáčkovy konzervatoře Ostrava. Premiéra profesionálního obsazení opery NDM se koná ve čtvrtek 20. února, druhá je naplánována na sobotu 22. února v Divadle Antonína Dvořáka. Studenti se poprvé představí 24. a 25. února, v následujících vybraných představeních budou možné mixy obsazení postav, orchestr bude vždy buď profesionální, nebo studentský.

 

2

 

„Národní divadlo moravskoslezské poskytlo už podruhé nejlepším studentům oboru sólový zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity možnost pracovat na naší operní inscenaci ve zcela profesionálních podmínkách, s profesionálním týmem a v alternaci s našimi sólisty. Prvním počinem byla vloni Čtyřnotová opera Toma Johnsona, ovšem to bylo dílo komorní. Nyní studenti zkoušejí dílo na velkém jevišti Divadla Antonína Dvořáka a poprvé jim k tomu zahraje i jejich orchestr,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Jsme stále jediným operním domem u nás, kde studenty umělecké vysoké školy takto zapojují do profesionální práce. Každou sezónu nastudují jedno operní dílo, přičemž vybíráme z oper 20. a 21. století, resp. z oper barokních a klasicistních, což je i případ Školy žárlivých,“ doplnil ředitel Nekvasil s tím, že někteří studenti účinkují v divadle i v jiných inscenacích a nyní jsou obsazeni také, ale ve Škole žárlivých účinkuje většina nováčků.

 

1

 

Režie opery se ujala Gabriela Petráková, Škola žárlivých je její první samostatná operní režie v NDM. Hudebně operu nastudoval Adam Sedlický. Salieriho komedie ve stylu Carla Goldoniho na libreto Caterina Mazzoly měla v roce 1778 premiéru v Benátkách. Dílo bylo ve své době nejpopulárnějším Salieriho kouskem, hýří převleky, výbuchy vášně a žárlivosti a i když se točí se kolem vztahových propletenců tří párů z různých společenských vrstev, končí happyendem.

 

3

 

Foto: Martin Popelář

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.