sobota, 15 únor 2020 08:25

Akademie Versailles a nejoblíbenější opera krále Ludvíka XIV.

Autorka:

Už čtvrtý ročník mezinárodních interpretačních kurzů Akademie Versailles se uskuteční ve druhé polovině února v prostorách Pražské konzervatoře. Koná se od úterý 18. do neděle 23. února a vyvrcholí koncertním provedením barokní opery Atys Jean-Baptiste Lullyho v podání téměř čtyřiceti mladých pěvců a instrumentalistů z celého světa.

 

5

 

V úterý 18. února v deset hodin, zahájí interpretační kurzy umělecký ředitel Centre de musique baroque de Versailles, Benoît Dratwicki, přednáškou na téma Lully, Atys a francouzská barokní opera. Bezprostředně poté, se téměř čtyřicítka mladých pěvců a instrumentalistů z České republiky a dalších zemí celého světa, například Argentiny, Brazílie, Izraele, Japonska, Rumunska nebo USA, bude pod vedením lektorů věnovat nastudování francouzské barokní opery Atys Jean-Baptiste Lullyho. Výsledky své společné práce představí veřejnosti v rámci koncertního provedení opery s barokní gestikou, v neděli 23. února ve dvě hodiny v koncertním sále Pražské konzervatoře.

 

7

 

Studentům se budou věnovat přední znalci francouzské barokní estetiky: sopranistka Chantal Santon Jeffery, režisérka a choreografka Deda Cristina Colonna, flétnista a dirigent Alexis Kossenko a současný umělecký ředitel CMBV Benoît Dratwicki. V rámci přípravy opery se účastníci detailně seznámí s principy instrumentální a vokální interpretace tohoto repertoáru, ornamentikou, barokní gestikou, správnou výslovností a deklamací francouzštiny. Opera Atys, kterou Lully zkomponoval v roce 1676, se stala se nejoblíbenější operou krále Ludvíka XIV.

 

3

 

Akademie Versailles je výsledkem spolupráce mezi Centre de musique baroque de Versailles, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury, a mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby. Nabízí aktivní i pasivní účast, na základě zaslaných nahrávek byli letos lektory vybráni účastníci z celkem 15 zemí světa.

 

2

 

Foto: archiv projektu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.