čtvrtek, 13 únor 2020 11:43

Francouzské inspirace na koncertě rozhlasových symfoniků

Autorka:

Díla francouzských autorů Vincenta d’Indyho a Césara Francka a také Koncert pro klavír a orchestr d moll Vítězslavy Kaprálové, jejíž život byl úzce spjatý s Francií, provede na dalším abonentním koncertě Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Dirigovat bude Robert Jindra, jako sólista se představí mladý klavírista Marek Kozák. Koncert bude v pondělí 17. února od půl osmé živě přenášet Český rozhlas Vltava, o dva dny později, ve středu ho pak večer odvysílá ze záznamu i Český rozhlas D-Dur.

 

10

 

Večer zahájí ve Dvořákově síni Rudolfina symfonická legenda Kouzelný les, op. 8. Málo uváděné dílo, které podle balady německého romantika Ludwiga Uhlanda složil Vincent d’Indy, okouzlí velkým smyslem pro instrumentaci. Klavírním koncertem d moll zakončila skladatelka Vítězslava Kaprálová svá studia na brněnské konzervatoři a mírné pozdvižení způsobila i tím, že si skladbu sama dirigovala. Svůj život následně výrazně spojila s Francií. Díky francouzskému stipendiu studovala na pařížské École Normale de Musique, ve třídě dirigenta Charlese Muncha, později soukromě i u Bohuslava Martinů. Právě v Paříži poznala svého budoucího manžela, syna Alfonse Muchy, Jiřího. Ve věku pětadvaceti let předčasně zemřela na počátku druhé světové války v Montpellier. Koncert přednese laureát řady mezinárodních soutěží Marek Kozák. Večer uzavře cyklická Symfonie d moll Césara Francka, která i přes poměrně chladné přijetí při premiérovém provedení v Paříži v roce 1888 patří k repertoárovým kusům snad všech orchestrů. Přímý přenos francouzsky laděného koncertu rozhlasových symfoniků vysílá v pondělí 17. února Český rozhlas Vltava, záznam nabídne o dva dny později Český rozhlas D-dur.

 

4

 

Šestadvacetiletý klavírista Marek Kozák je semifinalistou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě a od loňska i finalistou Busoniho soutěže v Bolzanu. Je absolventem klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze a od roku 2017 sám působí jako pedagog na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy. Profiluje se jako chopinovský interpret, zároveň však vyniká v přednesu soudobé hudby. Robert Jindra, především operní dirigent, působí od roku 2001 v Národním divadle, kde nastudoval řadu představení. V sezoně 2013/2014 tam působil na pozici hudebního ředitele opery. Byl také hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, byl asistentem Johna Fioreho v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu/Duisburgu, hostoval v Norské opeře v Oslu, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě nebo ve Státním divadle Košice. V současnosti je dirigentem u filharmoniků a v Aalto Theater v Essenu. 

 

3

 

Foto: Petr Hrubeš, Štěpán Látal, Martin Faltus, Wikipedia

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.