čtvrtek, 06 únor 2020 08:33

Nový program z děl Clary Schumannové představí Musica Florea

Autorka:

Večer složený z děl romantické skladatelky a klavíristky Clary Schumannové připravil jako novinku do svého repertoáru soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Kompoziční experiment Preludia a fugy zazní v podání smyčců souboru. V Triu g moll a Romanci vystoupí klavíristka Petra Matějová, absolventka pražské HAMU, která se zabývá hrou na moderní nástroje i na jejich historické podoby. Tentokrát zahraje na originální klavír z poloviny 19. století. Premiérově zazní program v úterý 11. února od šesti hodin v rámci Třebíčských nokturen v aule Katolického gymnázia Třebíč. Ve středu 12. února se pak zopakuje v pražském Pálffyho paláci od půl osmé.

 

2

 

Clara Schumannová koncertovala jako zázračné dítě od šesti let, v devatenácti získala nejvyšší rakouské hudební ocenění Císařská a královská komorní virtuózka. Loni 13. září se připomínalo 200 let od jejího narození. Uváděla skladby ve své době moderních autorů – Fryderyka Chopina, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho i svého celoživotního přítele Johannese Brahmse. V kompozici byla silně ovlivněna manželem Robertem Schumannem, kterého přežila o čtyřicet let. V roce 1878 byla jmenována profesorkou klavíru na konzervatoři ve Frankfurtu nad Mohanem. Poslední veřejný koncert měla v roce 1891. Zemřela 20. května 1896 ve věku 76 let. 

 

5

 

Foto: Wikipedia, Musica Florea

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.