úterý, 04 únor 2020 11:50

Bartókův Koncert pro violu a přednášky Alfreda Brendela v České filharmonii

Autorka:

Francouzský violista Antoine Tamestit naváže na konci tohoto týdne na svůj pondělní recitál čtyřmi koncerty s Českou filharmonií. Přednese Koncert pro violu a orchestr, jedno z posledních děl Bély Bartóka. O víkendu pak legendární klavírista Alfred Brendel osobně nechá diváky nahlédnout do svého hudebního života a představí pozdní klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena.

 

5

 

Spolu s prvním českým orchestrem se od čtvrtka 6. do soboty 8 února představí mladý francouzský violista Antoine Tamestit. S filharmoniky poprvé vystoupil v Rapsodii, koncertu pro violu a orchestr Bohuslava Martinů před čtyřmi lety. Pod vedením dirigenta Davida Robertsona provede Bartókův Koncert pro violu a orchestr. Dílo, které Bartók kvůli závažnému onemocnění nestihl dopsat, dokončil až Bartókův přítel Tibor Serly a později skladatelův syn Peter s americkým houslistou Paulem Neubauerem. Koncert zahájí Hudba pro ansámbl a orchestr Steva Reicha, kterou v roce 2018 ve světové premiéře uvedla Losangeleská filharmonie se Susannou Mälkki. V druhé polovině zazní energická Symfonie č. 1 C dur op. 21 Ludwiga van Beethovena. Čtvrteční generální zkouška přístupná veřejnosti začíná ve Dvořákově síni Rudolfina v deset hodin, oba následující koncerty se pak konají tradičně od půl osmé a sobotní koncert od tří hodin odpoledne.

 

3

 

Na víkend připravila Česká filharmonie ve spolupráci s Prague Music Performance mimořádné setkání s ikonou klavírního světa Alfredem Brendelem. Projekt Alfred Brendel: Můj hudební život vzdá na začátku února a pak také na konci dubna v pražském Rudolfinu hold jedné z nejpozoruhodnějších osobností současného hudebního světa. Obě rezidence nabídnou příležitost osobního setkání přímo s klavíristou, který je i ve svých 89 letech stále činorodou osobností. Aktivně se věnuje nejen hudbě, ale také malířství, literatuře či esejistice.

V sobotu 8. února doplní brendelovský program od pěti hodin v Sukově síni dokument režiséra Marka Kidela Člověk a masky, který mapuje umělcovo zázemí a představí Brendela i jako recitátora vlastní lyriky. Od sedmi hodin naváže přednáška Můj hudební život, kde Alfred Brendel pohovoří o tom, že soukromý a umělecký život člověka nejsou totéž a nemusí se vzájemně doplňovat ani osvětlovat. V neděli 9. února od tří hodin následuje Brendelova přednáška o interpretaci pozdních Beethovenových sonát. Partnery Alfreda Brendela budou klavírista Jan Bartoš a moderátor Boris Klepal. Projekt pokračuje v dubnu, kdy se bude Brendel věnovat tvorbě Franze Schuberta a nabídne mistrovské kurzy mladým hudebníkům.

 

4

 

Alfred Brendel pravidelně koncertoval po celém světě s předními orchestry a dirigenty. Uznání zaslouží i jeho rozsáhlá diskografie. Jako sólista završil svou koncertní kariéru v prosinci roku 2008 s Vídeňskou filharmonií. Tento koncert byl deníkem Daily Telegraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí. Jako první nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schönbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Podobně napomohl i některým dílům Franze Liszta. Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval několik knih esejů, vydal také tři svazky německy psané poezie.

 

1

 

Foto: archiv České filharmonie

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.