úterý, 04 únor 2020 09:03

Opera o Boženě Němcové a historie Česka na Festivalu Opera 2020

Autorka:

Festival Opera 2020 pokračuje dvěma komornějšími projekty na netradičních místech. V Divadle Komedie vzdá hold spisovatelce Boženě Němcové Ensemble Opera Diversa. Na Pražské křižovatce provede posluchače českou historií Opera Studio Praha v představení Časoplet.

 

2

 

V Divadle Komedie rozehraje v pátek 7. února od sedmi hodin Ensemble Opera Diversa příběh ze života české spisovatelky Boženy Němcové nazvaný Jsem kněžna bláznů. Libreto na hudbu Lenky Noty sepsala na základě korespondence spisovatelky, básní Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka dokumentaristka Olga Sommerová. V hlavní roli Boženy Němcové se představí Jarmila Balážová, mluvenou roli jejího muže Josefa Němce ztvární herec Lukáš Rieger. Postavy ze života Boženy Němcové ztělesňuje čtyřčlenný sbor, doplněný o instrumentální doprovod. Představení v režii Kristiany Belcredi povede dirigentka Gabriela Tardonová. „Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Je pro nás výzvou a zárukou, že lze zvednout hlavu navzdory zakořeněným předsudkům. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu“, říká o české spisovatelce autorka libreta Olga Sommerová.

 

1

 

Hudba Lukáše Sommera otevře v sobotu 8. února od sedmi hodin v kostele sv. Anny (Pražská křižovatka) cestu do české historie. Opera s názvem Časoplet začne v době mýtů a bájí, zmíní Karla IV., Mistra Jana Husa, císaře Rudolfa II. a také T. G. Masaryka. V režii Vojtěcha Svobody a hudebním nastudování Sébastiena Bagnouda se představí pěvci Eva Kývalová, Anita Jirovská, Pavla Mlčáková, Lucie Prokopová a Eliška Sedláčková a mimové Jonatán Vnouček a Šimon Pliska souboru Opera Studio Praha.

 

------

Do 9. února s námi můžete soutěžit o vstupenky na další inscenaci v rámci festivalu Opera 2020, podrobnosti najdete v rubrice SoutěžPlus.

 

Foto: Vít Kobza, Václav Jirovský

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.