čtvrtek, 30 leden 2020 08:34

Netopil řídí ve Vídni Beethovenovu operu Leonore

Autor:

„Leonore, původní verze Fidelia, je operní rarita.“

„Netopil, šéf v Essenu, není ve Vídeňské státní opeře žádným nováčkem.“

„Operu hrajeme celou, bez škrtů.“

 

55

 

Vídeňská státní opera poprvé ve své historii dává původní verzi Beethovenova Fidelia – operu Leonore. Inscenaci, která má premiéru 1. února, připravil hudebně Tomáš Netopil, režisérkou je Amélie Niermeyer. Titul figuruje v programu ještě 5., 8., 11. a 14. února.

Jubilejní rok Ludwiga van Beethovena, od jehož narození uplyne v prosinci 250 let, přivedl do Vídeňské státní opery první verzi jeho jediné opery, dávanou v roce 1805 premiérově v Divadle Na Vídeňce pod názvem Leonore. Skladatel ji pak postupně dvakrát v libretu i v hudbě přepracoval, až dílo dosáhlo pod názvem Fidelio v roce 1814 podoby, ve které poprvé zaznělo ve vídeňském Divadle u Korutanské brány; podoby, v níž se už téměř výhradně uvádí až dodnes. Leonore je operní rarita, která se objevuje na repertoáru jen občas. Wiener Staatsoper, která Leonoru ještě nikdy nedávala, ji zahraje v únoru pětkrát.

Titulní roli Leonory, která v mužském převleku jako Fidelio nasadí život, aby osvobodila nespravedlivě vězněného manžela, zpívá ve Vídni irská sopranistka Jennifer Davis; je známá z londýnské Královské opery Covent Garden, ale i z Deutsche Oper Berlin nebo z divadel v Lisabonu, v San Francisku a nebo v Austrálii. V této inscenaci má pěvkyně dvojnici. Představuje ji činoherní herečka Katrin Röver. Vězněného Florestana ztvárňuje německý tenorista Benjamin Bruns. Dále zpívají Falk Struckmann, Thomas Johannes Mayer, Samuel Hasselhorn, Chen Reiss a Jörg Schneider.

 

2

 

Německá režisérka Amélie Niermeyer je, stejně jako Beethoven, narozena v Bonnu. Od počátku 90. let pracuje v činohře, opery začala režírovat v roce 2007. Devátým rokem vyučuje režii na salcburském Mozarteu.

„S Amélií Niermeyer jsme si dali jako cíl, aby Beethovenova opera ve verzi z roku 1805 byla jedním komplexním a uceleným dílem. A hrajeme ji celou, bez škrtů,“ citovala Vídeňská státní opera odpověď českého dirigenta na otázky, zda dílo krátili a zda sdílí názor, že Fidelio, respektive Leonore, má výrazné znaky třídílnosti – že jde vlastně nejdřív o singspiel, jen uprostřed o opravdovou operu a v závěru spíše o statickou kantátu… „Pokud máme hrát původní znění, pak ať je opravdu celé – ať se nejedná jen o nějaké přepracování,“ uvedl. První verze díla se podle jeho slov po stránce dramatičnosti sice odvíjí pomaleji, ale její hudba má své kouzlo, s ničím nesrovnatelné.

 

1

 

Tomáš Netopil, čtyřiačtyřicetiletý hudební šéf filharmonie a opery v Essenu, není ve Vídeňské státní opeře žádným nováčkem: dirigoval tam už Rusalku, Příhody Lišky Bystroušky a Mozartovu komedii Così fan tutte.

 

Foto: Michael Pöhn / Wiener Staatsoper 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.