sobota, 25 leden 2020 18:05

Pěvkyni Emu Destinnovou připomenou v Českých Budějovicích i v Hrochově Týnci

Autorka:

Hudebně literární pořad Zahrada srdce připomene Emu Destinnovou. Vystoupí v něm slovenská herečka Božidara Turzonovová a mužské pěvecké okteto Danubius Octet Singers Bratislava pod vedením sbormistra Daniela Simandla. V Českých Budějovicích se koncert koná 28. ledna, přesně v den 90. výročí úmrtí světoznámé pěvkyně, v Hrochově Týnci na konci března.

 

4

 

Hudební část programu tvoří mužské sbory Antonína Dvořáka Píseň Čecha, Věno Bedřicha Smetany, Čtveřice mužských sborů, Ave Maria a Láska opravdivá Leoše Janáčka, Aká si mi krásna Eugena Suchoně a výběr z cyklu Domov Vítězslava Nováka. Zazní v podání Danubius Octet Singers. Soubor tvoří osm profesionálních pěvců, členů sboru Vídeňské státní opery a sboru Slovenské filharmonie se zaměřením na interpretaci mužských sborů „a capella“. Z korespondence a básní Emy Destinnové bude číst herečka Božidara Turzonovová, českým divákům známá především jako hlavní protagonistka filmu Jiřího Krejčíka Božská Ema. Poslední dvě české reprízy programu zazní jednak v Českých Budějovicích, v den 90. výročí úmrtí Emy Destinnové, v úterý 28. ledna v Divadelním sále Metropol od půl osmé, a pak ještě na festivalu Hudební Skuteč v Hrochově Týnci v úterý 31. března.

 

2

 

Česká operní pěvkyně světového formátu Ema Destinnová byla členkou Národního divadla v Praze, Dvorní opery v Berlíně a Metropolitní opery v New Yorku. V Americe Destinnová sklízela stejné úspěchy jako předtím v Evropě, v mnoha rolích vystoupila po boku slavného Carusa. Spolu s Gustavem Mahlerem prosadila v Metropolitní opeře i Smetanovu Prodanou nevěstu, která se pak hrála s velkým úspěchem, zejména mezi krajany. Její slavnou rolí zde byla Minnie z Pucciniho opery Děvče ze zlatého západu, mezi nejvýznamnější role patří Carmen, Mařenka z Prodané nevěsty, Milada z opery Dalibor, Aida, Salome a další.

 

3

 

Foto: Library of Congress, public domain, A. Dupont, Hudební Skuteč

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.