středa, 22 leden 2020 08:30

Slovenská filharmonie komorně, tradičně i premiérově

Autorka:

Slovenská filharmonie plánuje na konec ledna odpolední koncert Hommâge à Bohdan Warchal Slovenského komorního orchestru a dvojici abonentních koncertů. Kromě tradičních děl klasického repertoáru zazní premiéra dvojkoncertu Bruromano pro kytaru a kontrabas Sylvie Bodorové.

 

5

 

Slovenský komorní orchestr pod vedením Ewalda Danela naplánoval na neděli 26. ledna ne zcela klasicky laděný program. Nese podtitul Hommâge à Bohdan Warchal. Odpolední koncert zahájí Mozartova Serenáda č. 13 G dur Malá noční hudba, která se dnes řadí spíše ke klasickému populáru. Na národní notu vsadil slovenský autor Ladislav Kupkovič ve své skladbě Cantica slovaca. V kompozici kubánského skladatele a kytaristy Leo Browera Tres danzas concertantes se představí slovenská kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová. Společně s kontrabasistou Romanem Patkoló uvede také premiéru dvojkoncertu pro kytaru, kontrabas a orchestr Sylvie Bodorové nazvanou Bruromano. Roman Patkoló doplní program skladbou Balcony nightingale pro kontrabas a smyčcový orchestr v úpravě Jarkko Riihimäkiho, jejímž autorem je rumunský skladatel Angheluș Dinicu. Koncert se koná v bratislavské Redutě od čtyř hodin.

 

8

 

Jako hosty svých abonentních koncertů ve středu 29. a ve čtvrtek 30. ledna přizvala Slovenská filharmonie dva přední české interprety. Pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera se slovenskému publiku představí klavírista Ivan Klánský. Specialista na interpretaci chopinovského repertoáru přednese 2. klavírní koncert f moll Fryderyka Chopina. Zazní také jedna z oblíbených symfonií Antona Brucknera, Symfonie č. 4 Es dur Romantická, charakteristická úvodním náročným sólem lesního rohu. Koncerty začínají v Koncertní síni filharmonie vždy v sedm hodin.

 

7

 

1

 

Foto:Archivy SF, KlasikyPlus, Miriam Rodriguez Brüllové

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.