pátek, 17 leden 2020 08:50

Pražský komorní orchestr přivítá úspěšné mladé pianisty

Autorka:

Příležitost nejmladším umělcům nabídl v této sezoně Pražský komorní orchestr. Dva mladí pianisté Klára Gibišová a Jan Schulmeister zahrají společně s orchestrem klavírní koncerty Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Kromě klavíru zazní v podání orchestru Sinfonie in F a A Jana Zacha a Mozartova Serenáda č. 13 pro smyčcový kvartet a kontrabas G dur „Malá noční hudba“. Středeční klavírní večer 22. ledna v kostele sv. Šimona a Judy začíná v půl osmé.

 

4

 

Desetiletá Klára Gibišová se k prvním úspěchům propracovala pod vedením Taťány Vejvodové. Nyní je žákyní ZUŠ Ilji Hurníka. Opakovaně zvítězila na soutěžích Prague Junior Note, Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons nebo Zlatý oříšek. Z mezinárodních úspěchů je absolutní vítězkou soutěže Mozart v Římě nebo vítězkou soutěže Virtuosi per musica di pianoforte. Vystupuje v televizi i v rozhlase, byla i hostem v televizní Show Jana Krause.

 

8

 

Čtrnáctiletý Jan Schulmeister vyhrál v prosinci minulého roku Mezinárodní soutěž Césara Francka v Bruselu. Je vítězem Mezinárodní klavírní soutěže Amadeus v Brně, absolutním vítězem soutěže Beethovenovy Teplice a vítězem své kategorie Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa 2019. Navštěvuje ZUŠ v Kroměříži, kde je žákem Evy Zonové. V roce 2019 se jako nejmladší hudebník stal členem Petrof Art Family. Díky tomu také mohl v únoru vydat své první CD. V loňském roce koncertoval na Chopinově festivalu v Mariánských lázních, Dvořákově Praze a Festivalu Za poklady Broumovska.

 

2

 

Foto: Archivy PKO, Zlatý oříšek, Za poklady Broumovska

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.